Bujori Class Act
125,00 lei – 131,00 leiInterval de prețuri: 125,00 lei până la 131,00 lei
Bujori Red Sarah Bernhardt
85,00 lei – 101,00 leiInterval de prețuri: 85,00 lei până la 101,00 lei
Bujori Gardenia
92,00 lei – 107,00 leiInterval de prețuri: 92,00 lei până la 107,00 lei
Bujori Gardenia
Iată un bujor care ”face diferența” la tine în grădină!
Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
SKU:
Gardenia
Categorii: Bujori - Paeonia, Bujori Lactiflora și Hibrizi
Etichete: Bujori Bridal Shower, Bujori frumosi, bujori rezistenti, bujori superbi, Paeonia Bridal Shower, Peony Bridal Shower
Descriere
Bujori Gardenia
Bucură-te de bujori deosebiți la tine în grădină!
Iată un bujor potrivit ca flori tăiate, pentru buchete și aranjamente florale.
Acest bujor se află în colecția Albinuței de la Gradinaresc.ro din următoarele motive:
- Florile sunt mari, ajung la maturitate să aibă chiar și 22 cm în diametru
- Culoarea florilor acestui bujor este albă. Dar faptul că mugurașii sunt roz, la deschiderea lor se crează un efect spectaculos de roz pudrat. UNIC. Da, posibil ca această combinație de culori fermecătoare șă fie ceea ce face bujorul Gardenia să fie în topul preferințelor iubitorilor de bujori
- Parfumul este placut, nu foarte intens, dar dulce
- Se ivesc pe parcursul înfloririi și stamine aurii, gentile
- Petalele au aspect franjurat-”neaoș”, total drăgălaș în poza de ansamblu a plantei
- Tulpinile sunt viguroase (deși subțiri), țin cu succes florile pe tijă (nu necesită suport suplimentar)
- Florarii le iubesc pentru producția de flori tăiate
- Toamna frunzele ajung să capete culoare purpurie, contribuind cu mare fast la tabloul feeric de final de sezon
- Sunt nepretențioși, cu necesar mediu de apă
- Pot fi plantați atât în soare plin, cât și la semi-umbră
- Distanța la plantare este necesară pentru buna dezvoltare a plantei. Pentru Gardenia, recomandăm ca această distanță să fie de minim 60 – 70 cm.
- Perioada de înflorire este de până la 10 zile, neluând în calcul faza de îmbobocire, care transcende ca frumusețe, orice poate fi exprimat în cuvinte
- Este folosit extrem de mult în buchetele de mireasă, făcând pereche adorabilă cu alt bujor de marcă, bujorul Bridal Shower.
- Produce mulți boboci laterali, care îi prelungesc perioada de înflorire
- Este posibil ca în primul an, floarea să fie semi-dublă, nu dublă – așa cum va fi la maturitate
Greutatea la livrare este de 0,5 kg pentru rizomi și 3 kg pentru planta la ghiveci.
Caracteristici pe scurt:
| Culoare: | Alb |
| Parfum: | Moderat, Dulce |
| Înflorire: | Spre mijloc de sezon |
| Înălțime la maturitate: | Până la 90 cm |
| Tip floare: | Dublă, Mare |
| Rezistența la boli: | Foarte rezistent |
| Rezistența la îngheț: |
Foarte rezistent, -20°C |
Dacă ți-a plăcut acest bujor, dă click aici pentru a vedea toata colecția de bujori. Poți complimenta grădina ta cu trandafirii pe care ți-i recomandăm cu drag.
Informații suplimentare
| Greutate | Nu se aplică |
|---|---|
| Dimensiuni | Nu se aplică |
| Denumire | Bujori Gardenia |
| Greutate la livrare | 0,5 kg pentru rizomi, 3 kg când se livrează la ghiveci |
| Disponibil la | Opțiunea Ghiveci, Opțiunea Rizomi 3/5 ochi |
| Producător | Lins, SUA |
| Culoare | Alb |
| Folosit pentru flori tăiate | Da |
| Înălțimea la maturitate | 85-90 cm |
| Dimensiunea florilor | 20-22 cm |
| Înflorire | Început spre mijloc de sezon |
| Locația de plantare | Semi-umbră, Soare |
| Rezistența la boli | Foarte rezistent |
| Rezistența la îngheț | Rezistent, până la -20 de grade |
| Parfum | Moderat |
| Rizom la livrare | Cu 3/5 ochi |
| Tip floare | Dublă, Mare |
Recenzii (0)
Fii primul care adaugi o recenzie la „Bujori Gardenia” Anulează răspunsul
Produse similare
Bujori Lorelei
149,00 lei – 164,00 leiInterval de prețuri: 149,00 lei până la 164,00 lei
Bujori Lorelei
Bujorul Lorelei face parte din categoria hibrizilor intersecționali, cu originea în SUA.
Are o floare foarte mare, care se deschide până la diametrul de 25 cm. Astfel, bujorul Lorelei este printre cei mai mari bujori.
Livrarea pentru acest bujor * rizomi 3/5 ochi se face în SEPTEMBRIE / OCTOMBRIE 2025.
Fii primul care îl precomandă, pentru a-ți păstra întâietatea în livrare.
Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
Selectează opțiunile
Acest produs are mai multe variații. Opțiunile pot fi alese în pagina produsului.
Bujori The Fawn
50,00 lei – 63,00 leiInterval de prețuri: 50,00 lei până la 63,00 lei
Bujori The Fawn
Bujorul The Fawn face parte din categoria Lactiflora.
Acest soi de bujor a fost creat de către B.B. Wright, dar nu se știe exact perioada. Este folosit cu succes floare tăiată pentru buchete exclusiviste.
Selectează opțiunile
Acest produs are mai multe variații. Opțiunile pot fi alese în pagina produsului.
Bujori Pietertje Vriend Wagenaar
55,00 lei – 68,00 leiInterval de prețuri: 55,00 lei până la 68,00 lei
Bujori Pietertje Vriend Wagenaar
Bujorul Pietertje Vriend Wagenaar face parte din categoria Lactiflora.
Acest soi de bujor Pietertje Vriend Wagenaar a primit multiple premii la competițiile la care a participat în ultimii ani.
A fost desemnat "Bujorul anului" în anul 2019.
Selectează opțiunile
Acest produs are mai multe variații. Opțiunile pot fi alese în pagina produsului.
Bujori Charles White
45,00 lei – 58,00 leiInterval de prețuri: 45,00 lei până la 58,00 lei
Bujori Charles White
Bujorul Charles White face parte din categoria Lactiflora.
Este bujorul pe care îl admiri încontinuu; se livrează rizom cu 3/5 ochi după 25 octombrie și în limita stocului, din primăvară - la ghiveci.
Selectează opțiunile
Acest produs are mai multe variații. Opțiunile pot fi alese în pagina produsului.
Bujori Athena
65,00 lei – 70,20 leiInterval de prețuri: 65,00 lei până la 70,20 lei
Bujori Athena
Bujorul Athena este un hibrid deosebit.
Este special datorită formei atipice, cu staminele în prim plan.
Această varietate are doar în această săptămână preț promotional. Urmărește categoria ”Selecția săptămânii” să descoperi care sunt varietățile selectate.
Selectează opțiunile
Acest produs are mai multe variații. Opțiunile pot fi alese în pagina produsului.
Bujori arbustivi Yin Hong Qiao Dui (Silver Red)
120,00 lei – 129,00 leiInterval de prețuri: 120,00 lei până la 129,00 lei
Bujori arbustivi Yin Hong Qiao Dui
Bujorul Yin Hong Qiao Dui face parte din categoria Paeonia suffruticosa.
Are florile superb creponate, roz, cu stamine galbene concentrate în zona de mijloc.
Selectează opțiunile
Acest produs are mai multe variații. Opțiunile pot fi alese în pagina produsului.
Bujori arbustivi Xiang Yu (Fragrant Jade)
125,00 lei – 134,00 leiInterval de prețuri: 125,00 lei până la 134,00 lei
Bujori arbustivi Xiang Yu
Bujorul Xiang Yu este un minunat arbustiv de culoare albă.
Acesta face parte din clasa Paeonia suffruticosa.
Selectează opțiunile
Acest produs are mai multe variații. Opțiunile pot fi alese în pagina produsului.
Bujori arbustivi Hua Wang (Kao)
125,00 lei – 134,00 leiInterval de prețuri: 125,00 lei până la 134,00 lei
Bujori arbustivi Hua Wang
Bujorul Hua Wang este un arbustiv extrem de viguros.
Culoarea sa roșie îi asigură foarte mulți fani statornici.
Livrarea pentru acest bujor arbustiv este oprită momentan. Vom reveni cu informații când va reapărea în stoc.Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
Selectează opțiunile
Acest produs are mai multe variații. Opțiunile pot fi alese în pagina produsului.











Recenzii
Nu există recenzii până acum.