Hortensie – Hydrangea Macrophylla Miss Saori®
107,00 lei
Hortensie – Hydrangea Macrophylla Miss Saori®
Această hortensie face parte din familia Macrophylla.
Ce este specific acestei hortensii este că își păstrează culoarea roz indiferent de PH-ul solului.
Livrările se fac pe tot parcursul anului.
Stoc epuizat
Categorii: Hortensii - Hydrangea, Hortensii / Hydrangea Macrophylla
Etichete: Hortensie, Hortensie roz
Descriere
Hortensie – Hydrangea Macrophylla Miss Saori®
Hortensia – Hydrangea Macrophylla Miss Saori® are următoarele caracteristici care o fac specială:
- florile sunt duble, pline, albe cu extremitățile de culoare roz
- petalele au vârful ușor ascuțit
- forma este compactă, cu aspect îngrijit și extrem de elegant
- inflorescența este fenomenală, ajungând și la 30 cm diametru la maturitate
- are înflorire abundentă pe tot parcursul sezonului
- excelentă în aranjamente florale sau în buchete
- frunzele au încă de la începutul sezonului accente roșiatico-vișinii, iar spre toamnă acestea devin vișinii
- forma frunzelor este mare, ovală și aspectul este lucios
- se comportă bine la semi-umbră, dacă solul este bine drenat și umed
- culorile se mențin indiferent de PH-ul solului. Singura mențiune este ca solul să fie fertil, bine drenat și umed (nu mlăștinos)
- distanța la plantare: aproximativ 120 cm, astfel încât planta să aibă suficient spațiu să se dezvolte în voie
- aspect ornamental deosebit
- această hortensie poate fi plantată atât în pământ, cât și în ghivece pe balcon sau pe terasă. Vasele trebuie să fie de minim 50l, pentru a avea suficient spațiu
Pentru cei pasionați de ”povestea din spatele poveștii”, numele Miss Saori este dat după numele soției creatorului japonez al acestei hortensii.
Este un soi relativ nou,
Bucură-te de hortensii rezistente la tine în grădină!
Forma la livrare: ghiveci la 2l.
Caracteristici pe scurt:
| Culoare: | Roz, Alb |
| Înflorire: | Iunie-Septembrie |
| Necesar de lumină: | Parțial soare |
| Necesar apă: | Necesar mediu de apă |
| Înălțime la maturitate: | 80-100 cm |
| Rezistență la îngheț: | Foarte rezistent, până la -23 grade C |
| Modalitate livrare: |
La ghiveci de 2 litri |
Dacă ți-a plăcut, dă click aici pentru a vedea si colecția de trandafiri. Poți complimenta grădina ta cu bujorii pe care ți-i recomandăm cu drag.
Informații suplimentare
| Greutate | 4 kg |
|---|---|
| Dimensiuni | 50 × 25 × 25 cm |
| Denumire | Hortensie – Hydrangea Macrophylla Miss Saori® |
| Culoare | Roz deschis |
| Înălțimea la maturitate | 80-100 cm |
| Înflorire | Iunie-Septembrie |
| Rezistența la îngheț | Foarte rezistent, Până la -23°C |
| Greutate la livrare | 2 kg, Ghiveci de 18 |
| Plantare în ghiveci | Da |
Recenzii (0)
Fii primul care adaugi o recenzie la „Hortensie – Hydrangea Macrophylla Miss Saori®” Anulează răspunsul
Produse similare
Hortensie – Hydrangea Macrophylla Confetti Dream®
74,00 lei
Hortensie – Hydrangea Macrophylla French Cancan Rose®
77,00 lei
Hortensie – Hydrangea Macrophylla R. Lady Mata Hari Bleu®
74,00 lei
Hortensie – Hydrangea Macrophylla Leuchtfeuer
75,00 lei
Hortensie – Hydrangea Paniculata Phantom®
85,00 lei
Hortensie – Hydrangea Macrophylla You & Me Princess Diana®
107,00 lei
Hortensie – Hydrangea Macrophylla Farfalle
87,00 lei
Hortensie - Hydrangea Macrophylla Farfalle
Această hortensie face parte din familia Macrophylla. Ce este specific acestei hortensii - sunt ciorchinii mici de flori roz superbi care oferă un spectacol vizual complet.Pentru că este o hortensie atăt de rezistentă și frumoasă, vom readuce la primăvară această varietate. Vă stăm la dispoziție pentru precomenzi pentru această hortensie la numărul de telefon 0738 647 458 sau pe email la adresa: comenzi@gradinaresc.ro. Livrările se fac în primăvara 2024.
Hortensie – Hydrangea Macrophylla Stephanie
87,00 lei












Recenzii
Nu există recenzii până acum.