Hortensie – Hydrangea Macrophylla Stephanie
87,00 lei
Hortensie – Hydrangea Macrophylla Stephanie
Această hortensie face parte din familia Macrophylla.
Ce o face specială pe hortensia Stephanie este aspectul superb oferit de combinația de culori a florilor: roz și verde deschis (lime).
Disponibil pentru precomandă
Hortensie – Hydrangea Macrophylla Stephanie
Hortensia-Hydrangea Macrophylla Stephanie este o varietate recentă de hortensii care iese în evidență prin culorile pe care le propune: roz și verde. În timp însă, rozul va predomina pe întreaga suprafață a florilor. Sepalele nu sunt rotunde, ci ascuțite, oferindu-i acestei hortensii un aspect extrem de șic.
Hortensia Stephanie preferă solul ușor acid, culoarea florii putând fi afectată de aciditatea solului.
Se comportă excelent ca flori tăiate, în aranjamente (inclusiv ca flori uscate). Îi place semi-umbră, să aibă acces atât la soare în prima parte a zilei cât și la umbră, după-amiaza.
În perioada de creștere are nevoie de apă din belșug, iar ulterior are nevoie moderată de apă (exclus excesul sau pământul uscat).
Forma la livrare: ghiveci la 3l.
Caracteristici pe scurt:
| Culoare: | Roz, Verde |
| Înflorire: | Iulie – Septembrie |
| Necesar de lumină: | Partial soare, Semi-umbră |
| Necesar apă: | Necesar mediu de apă |
| Înălțime la maturitate: | Până la 140 – 150 cm |
| Rezistență la îngheț: | Foarte rezistent, până la -20 grade C |
| Modalitate livrare: |
La ghiveci de 3 litri |
Dacă ți-a plăcut, dă click aici pentru a vedea si colecția de trandafiri. Poți complimenta grădina ta cu bujorii pe care ți-i recomandăm cu drag.
| Greutate | 2,2 kg |
|---|---|
| Dimensiuni | 50 × 20 × 20 cm |
| Denumire | Hortensie – Hydrangea Macrophylla Stephanie |
| Culoare | Roz |
| Înălțimea la maturitate | Până la 140 – 150 cm |
| Înflorire | Iulie-Septembrie |
| Rezistența la îngheț | Foarte rezistent, Rezistent, până la -20 de grade |
| Greutate la livrare | 2,2 Kg |
| Varietate recentă de hortensie | Da |
Produse similare
Hortensie – Hydrangea Macrophylla Dark Angel
Hortensie – Hydrangea Macrophylla R. Lady Mata Hari Rose®
Hortensie – Hydrangea Macrophylla Leuchtfeuer
Hortensie – Hydrangea Macrophylla Froufrou Rose®
Hortensie – Hydrangea Paniculata Vanille Fraise
Hortensie Arborescens Annabelle
Hortensie – Hydrangea Macrophylla Wedding Gown
Hortensie - Hydrangea Macrophylla Wedding Gown
Această hortensie face parte din familia Macrophylla.
Ce este specific acestei hortensii? Potrivit pentru momente cu adevărat speciale. Îți imaginezi un buchet de mireasă având (și) hortensii Wedding Gown?
Livrările se fac pe tot parcursul anului. Această hortensie este sublimă.








Recenzii
Nu există recenzii până acum.