Hortensie – Hydrangea Macrophylla Stephanie
87,00 lei
Hortensie – Hydrangea Macrophylla Stephanie
Această hortensie face parte din familia Macrophylla.
Ce o face specială pe hortensia Stephanie este aspectul superb oferit de combinația de culori a florilor: roz și verde deschis (lime).
Disponibil pentru precomandă
Hortensie – Hydrangea Macrophylla Stephanie
Hortensia-Hydrangea Macrophylla Stephanie este o varietate recentă de hortensii care iese în evidență prin culorile pe care le propune: roz și verde. În timp însă, rozul va predomina pe întreaga suprafață a florilor. Sepalele nu sunt rotunde, ci ascuțite, oferindu-i acestei hortensii un aspect extrem de șic.
Hortensia Stephanie preferă solul ușor acid, culoarea florii putând fi afectată de aciditatea solului.
Se comportă excelent ca flori tăiate, în aranjamente (inclusiv ca flori uscate). Îi place semi-umbră, să aibă acces atât la soare în prima parte a zilei cât și la umbră, după-amiaza.
În perioada de creștere are nevoie de apă din belșug, iar ulterior are nevoie moderată de apă (exclus excesul sau pământul uscat).
Forma la livrare: ghiveci la 3l.
Caracteristici pe scurt:
| Culoare: | Roz, Verde |
| Înflorire: | Iulie – Septembrie |
| Necesar de lumină: | Partial soare, Semi-umbră |
| Necesar apă: | Necesar mediu de apă |
| Înălțime la maturitate: | Până la 140 – 150 cm |
| Rezistență la îngheț: | Foarte rezistent, până la -20 grade C |
| Modalitate livrare: |
La ghiveci de 3 litri |
Dacă ți-a plăcut, dă click aici pentru a vedea si colecția de trandafiri. Poți complimenta grădina ta cu bujorii pe care ți-i recomandăm cu drag.
| Greutate | 2,2 kg |
|---|---|
| Dimensiuni | 50 × 20 × 20 cm |
| Denumire | Hortensie – Hydrangea Macrophylla Stephanie |
| Culoare | Roz |
| Înălțimea la maturitate | Până la 140 – 150 cm |
| Înflorire | Iulie-Septembrie |
| Rezistența la îngheț | Foarte rezistent, Rezistent, până la -20 de grade |
| Greutate la livrare | 2,2 Kg |
| Varietate recentă de hortensie | Da |
Produse similare
Hortensie – Hydrangea Macrophylla R. Lady Mata Hari Rose®
Hortensie – Hydrangea Paniculata Limelight®
Pachet Hortensii cu floare dublă
Pachet Hortensii cu floare dublă
Iată o surpriză pentru iubitorii de hortensii Macrophylla. Am creat cu drag un pachet special pentru iubitorii de hortensii cu floare dublă.
Hortensia You & Me Forever® nu este pe stoc, de aceea acest pachet este indisponibil.
Următoarea livrare pentru acest pachet se face în februarie 2025.
Vom debloca precomenzile pentru acest pachet la începutul anului 2025.
Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
Pachet Hortensii You & Me®
Hortensie – Hydrangea Macrophylla You & Me Romance®
Hortensie – Hydrangea Macrophylla Miss Saori®
Hortensie – Hydrangea Macrophylla Farfalle
Hortensie - Hydrangea Macrophylla Farfalle
Această hortensie face parte din familia Macrophylla.
Ce este specific acestei hortensii - sunt ciorchinii mici de flori roz superbi care oferă un spectacol vizual complet.
Pentru că este o hortensie atăt de rezistentă și frumoasă, vom readuce la primăvară această varietate. Vă stăm la dispoziție pentru precomenzi pentru această hortensie la numărul de telefon 0738 647 458 sau pe email la adresa: comenzi@gradinaresc.ro. Livrările se fac în primăvara 2024.
Hortensie – Hydrangea Macrophylla Merveille Sanguine
Hortensie - Hydrangea Macrophylla Merveille Sanguine
Această hortensie face parte din familia Macrophylla.
Are flori roșii splendide de care să te bucuri pe tot parcursul verii. Spectaculos este și frunzișul acestei minunate hortensii. Te invităm în continuare să vezi detalii despre hortensia Merveille Sanguine.
Livrarea se face în primăvara anului 2026.








Recenzii
Nu există recenzii până acum.