Bujori Angel Cheeks
52,00 lei – 65,00 leiInterval de prețuri: 52,00 lei până la 65,00 lei
Bujori Jacorma
56,00 lei – 69,00 leiInterval de prețuri: 56,00 lei până la 69,00 lei
Bujori Duchesse de Nemours
86,00 lei
Bujori Duchesse de Nemours
Am ales să adaugăm în colecția actuală și bujorii Duchesse de Nemours pentru calitățile sale fantastice: culoare (alb perfect), mărime (floare mare) și parfum (extrem de intens).
Te invit să urmărești colecția de bujori premiați, aici. Premiile acordate sunt o dovadă incontestabilă a valorii acestor bujori.
Opțiunea ”la ghiveci” este în stoc.
| Discount | Cantitate | Pret / bucata |
|---|---|---|
| 3% | 3 - 4 | 3% 83,42 lei |
| 5% | 5 + | 5% 81,70 lei |
SKU:
Duchesse de Nemours
Categorii: Bujori - Paeonia, Bujori Lactiflora și Hibrizi, Noutăți bujori din toamnă 2025
Etichete: bujori albi, Bujori frumosi, bujori istorici, bujori rezistenti, bujori superbi
Descriere
Bujori Duchesse de Nemours
Bucură-te de farmecul unor bujori ca Duchesse de Nemours!
Ce bucurie cu acești bujori extraordinari! Vă invit să-i urmărim împreună câteva dintre caracteristici:
- acest bujor este un soi extrem de rezistent
- este cam ca și vinul: devine din ce în ce mai spectaculos, pe măsură ce trece timpul și planta se maturizează
- este cunoscut și iubit de peste 150 ani (este creație Calot, din 1856)
- este căutat încontinuu de către colecționari, datorită frumuseții și grației sale
- distanța la plantare este de minim 120 cm
- diametrul florii este de aproximativ 15cm
- petalele exterioare sunt rotunde și mari. Acestea se formează în formă de cupă, de culoare albă. Petalele interioare sunt mai înguste și sunt de culoare deschisă, de lămâie. Pe măsură ce floarea se maturizează, aceste petale înguste se schimbă spre tonuri de verde pal. Spre finalul înfloririi, centrul florii se deschide și devine, de asemenea, alb curat.
- potrivite ca flori tăiate, în buchete și aranjamente florale
- se poate planta atât în soare cât și la semi-umbră
- perioada de înflorire este lungă, de 7 până la 10 zile
- distanța la plantare este de minim 60 cm
Greutatea la livrare este de 0.5 kg pentru rizomi și 3.5 kg pentru planta la ghiveci.
Caracteristici pe scurt:
| Culoare: | Alb |
| Parfum: | Puternic, De Lăcrămioare |
| Înflorire: | Mijlocul sezonului |
| Înălțime la maturitate: | Până la 90 cm |
| Tip floare: | Mare, Dublă |
| Rezistența la boli: | Foarte rezistent |
| Rezistența la îngheț: |
Foarte rezistent |
Dacă ți-a plăcut acest bujor, dă click aici pentru a vedea toata colecția de bujori. Poți complimenta grădina ta cu trandafirii pe care ți-i recomandăm cu drag.
Informații suplimentare
| Greutate | 0,5 kg |
|---|---|
| Dimensiuni | Nu se aplică |
| Denumire | Bujor Duchesse de Nemours |
| Culoare | Alb |
| Parfum | De Lăcrămioare, Foarte puternic |
| Înălțimea la maturitate | Până la 90 cm |
| Tip floare | Dublă, Mare |
| Rizom la livrare | Cu 3/5 ochi |
| Folosit pentru flori tăiate | Da |
| Rezistența la boli | Rezistent |
| Rezistența la îngheț | Rezistent |
| Greutate la livrare | 0,5 kg pentru rizomi, 3 kg când se livrează la ghiveci |
| Disponibil la | Opțiunea Ghiveci, Opțiunea Rizomi 3/5 ochi |
| Producător | Calot, Franța, 1856 |
| Locația de plantare | Semi-umbră, Soare plin |
| Dimensiunea florilor | 15 cm |
Recenzii (0)
Fii primul care adaugi o recenzie la „Bujori Duchesse de Nemours” Anulează răspunsul
Produse similare
Bujori The Fawn
50,00 lei – 63,00 leiInterval de prețuri: 50,00 lei până la 63,00 lei
Bujori The Fawn
Bujorul The Fawn face parte din categoria Lactiflora.
Acest soi de bujor a fost creat de către B.B. Wright, dar nu se știe exact perioada. Este folosit cu succes floare tăiată pentru buchete exclusiviste.
Selectează opțiunile
Acest produs are mai multe variații. Opțiunile pot fi alese în pagina produsului.
Bujori Pietertje Vriend Wagenaar
55,00 lei – 68,00 leiInterval de prețuri: 55,00 lei până la 68,00 lei
Bujori Pietertje Vriend Wagenaar
Bujorul Pietertje Vriend Wagenaar face parte din categoria Lactiflora.
Acest soi de bujor Pietertje Vriend Wagenaar a primit multiple premii la competițiile la care a participat în ultimii ani.
A fost desemnat "Bujorul anului" în anul 2019.
Selectează opțiunile
Acest produs are mai multe variații. Opțiunile pot fi alese în pagina produsului.
Bujori Krinkled White
42,00 lei – 57,00 leiInterval de prețuri: 42,00 lei până la 57,00 lei
Bujori Krinkled White
Bujorul Krinkled White face parte din categoria Lactiflora.
Este un bujor de tradiție, din 1928.
Te invit să urmărești colecția de bujori premiați, aici. Premiile acordate sunt o dovadă incontestabilă a valorii acestor bujori.
Selectează opțiunile
Acest produs are mai multe variații. Opțiunile pot fi alese în pagina produsului.
Bujori Highlight
55,00 lei – 68,00 leiInterval de prețuri: 55,00 lei până la 68,00 lei
Bujori Highlight
Bujorul Highlight face parte din categoria Lactiflora.
Este un bujor apreciat de către forurile competente în domeniu, între care și Societatea Americană de Bujori.
Selectează opțiunile
Acest produs are mai multe variații. Opțiunile pot fi alese în pagina produsului.
Bujori Coral Charm
96,80 lei – 97,00 leiInterval de prețuri: 96,80 lei până la 97,00 lei
Bujori Coral Charm
Bujorul Coral Charm are un hibrid excepțional, prin spectacolul de culoare pe care îl oferă.
De la crem la interior până la coral și roz spre exterior, bujorul Coral Charm uimește prin tonurile și nuanțele pe care le oferă privitorului.
Te invit să urmărești colecția de bujori premiați, aici. Premiile acordate sunt o dovadă incontestabilă a valorii acestor bujori.
Opțiunea de bulbi cu 3/5 ochi se poate comanda acum, iar livrarea se va face în septembrie/octombrie 2025.
Această varietate are doar în această săptămână preț promotional. Urmărește categoria ”Selecția săptămânii” să descoperi care sunt varietățile selectate.
Selectează opțiunile
Acest produs are mai multe variații. Opțiunile pot fi alese în pagina produsului.
Bujori arbustivi Xiang Yu (Fragrant Jade)
125,00 lei – 134,00 leiInterval de prețuri: 125,00 lei până la 134,00 lei
Bujori arbustivi Xiang Yu
Bujorul Xiang Yu este un minunat arbustiv de culoare albă.
Acesta face parte din clasa Paeonia suffruticosa.
Selectează opțiunile
Acest produs are mai multe variații. Opțiunile pot fi alese în pagina produsului.
Bujori arbustivi Hua Wang (Kao)
125,00 lei – 134,00 leiInterval de prețuri: 125,00 lei până la 134,00 lei
Bujori arbustivi Hua Wang
Bujorul Hua Wang este un arbustiv extrem de viguros.
Culoarea sa roșie îi asigură foarte mulți fani statornici.
Livrarea pentru acest bujor arbustiv este oprită momentan. Vom reveni cu informații când va reapărea în stoc.Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
Selectează opțiunile
Acest produs are mai multe variații. Opțiunile pot fi alese în pagina produsului.
Bujori arbustivi Chun Liu (Spring Willow)
130,00 lei – 139,00 leiInterval de prețuri: 130,00 lei până la 139,00 lei
Bujori arbustivi Chun Liu
Bujorul Chun Liu este un tip de bujor cu parfum îmbietor și petale cu formă diferită, neregulată.
Livrarea pentru acest bujor arbustiv * rădăcină cu 2/3 ramuri, se face în februarie 2024.
Selectează opțiunile
Acest produs are mai multe variații. Opțiunile pot fi alese în pagina produsului.









Recenzii
Nu există recenzii până acum.