Hortensie – Hydrangea Macrophylla You & Me Princess Diana®
107,00 lei
Hortensie – Hydrangea Macrophylla You & Me Princess Diana®
Această hortensie face parte din familia Macrophylla.
Ce este specific acestei hortensii este că are flori înstelate duble și triple.
Categorii: Hortensii - Hydrangea, Hortensii / Hydrangea Macrophylla
Etichete: colecția ”You & Me”, Hortensie, Hortensie roz
Descriere
Hortensie – Hydrangea Macrophylla You & Me Princess Diana®
Hortensia – Hydrangea Macrophylla You & Me Princess Diana® surprinde prin următoarele caracteristici:
- este unică prin inflorescența sa (petalele sub formă de stea)
- florile sunt duble, triple
- la începutul verii florile sunt roz mai deschis, ca mai apoi pe parcursul verii și spre toamnă, rozul se închide, având chiar tonuri de magenta. Surpriza totală este că spre finalul sezonului tonurile de roz aprins se estompează spre verde, aducând o bine-meritată stare de calm în partea respectivă de grădină sau terasă
- se comportă excelent ca floare tăiată dar și ca floare uscată pentru aranjamente surprinzătoare
- înflorește pe tulpinile din sezonul anterior. Astfel tăiați arbustul doar pentru a-l modela după cum considerați
- arbustul este rotunjit, compact și drept. Tulpinile sunt rezistente
- frunzele sunt late, sub formă ovată, dințate și nervurate. Culoarea lor este verde închis
- face parte din colecția ”You & Me” la fel ca și Hortensia Forever®, Romance® sau Together® aflate în colecție
Este bine de știut:
- această hortensie poate fi plantată atât în pământ, cât și în ghivece pe balcon sau pe terasă. Vasele trebuie să fie de minim 50l, pentru a avea suficient spațiu.
- solul e necesar să fie bine drenat, bogat în nutrienți și ușor umed.
- tolerează semi-umbra: dimineața soare și umbră după-amiaza.
- distanța la plantare: aproximativ 100 cm, astfel încât planta să aibă suficient spațiu să se dezvolte rezonabil
Sugestie de plantare:
- de-a lungul aleilor
- borduri
Bucură-te de hortensii deosebite la tine în grădină!
Forma la livrare: ghiveci la 2l.
Caracteristici pe scurt:
| Culoare: | Roz aprins |
| Înflorire: | Iulie-Septembrie |
| Necesar de lumină: | Umbră parțială |
| Necesar apă: | Necesar mediu de apă |
| Înălțime la maturitate: | 90-100 cm |
| Rezistență la îngheț: | Foarte rezistent, până la -28 grade C |
| Modalitate livrare: |
La ghiveci de 2 litri |
Dacă ți-a plăcut, dă click aici pentru a vedea si colecția de trandafiri. Poți complimenta grădina ta cu bujorii pe care ți-i recomandăm cu drag.
Informații suplimentare
| Greutate | 2 kg |
|---|---|
| Dimensiuni | 50 × 25 × 25 cm |
| Denumire | Hortensie – Hydrangea Macrophylla You & Me Princess Diana® |
| Culoare | Roz intens |
| Înălțimea la maturitate | 90-100 cm |
| Înflorire | Iulie-Septembrie |
| Rezistența la îngheț | Foarte rezistent, Rezistent, până la -28 grade |
| Greutate la livrare | 2 kg, Ghiveci de 18 |
| Plantare în ghiveci | Da |
Recenzii (0)
Fii primul care adaugi o recenzie la „Hortensie – Hydrangea Macrophylla You & Me Princess Diana®” Anulează răspunsul
Produse similare
Hortensie – Hydrangea Macrophylla Rosso Glory® (colecția Rembrandt®)
74,00 lei
Hortensie – Hydrangea Macrophylla Vibrant Verde® (colecția Rembrandt®)
74,00 lei
Hortensie – Hydrangea Macrophylla R. Lady Mata Hari Rose®
65,00 lei
Hortensie – Hydrangea Paniculata Phantom®
85,00 lei
Hortensie – Hydrangea Paniculata Vanille Fraise
145,00 lei
Hortensie – Hydrangea Paniculata Skyfall
92,00 lei
Hortensie – Hydrangea Macrophylla Farfalle
87,00 lei
Hortensie - Hydrangea Macrophylla Farfalle
Această hortensie face parte din familia Macrophylla. Ce este specific acestei hortensii - sunt ciorchinii mici de flori roz superbi care oferă un spectacol vizual complet.Pentru că este o hortensie atăt de rezistentă și frumoasă, vom readuce la primăvară această varietate. Vă stăm la dispoziție pentru precomenzi pentru această hortensie la numărul de telefon 0738 647 458 sau pe email la adresa: comenzi@gradinaresc.ro. Livrările se fac în primăvara 2024.
Hortensie – Hydrangea Macrophylla Stephanie
87,00 lei








Recenzii
Nu există recenzii până acum.