Clematite Armandii
149,00 lei
Clematite Armandii
Ideală pentru decor permanent, această plantă își păstrează frunzele verzi tot anul și oferă un spectacol floral bogat și parfumat încă de la începutul primăverii.
Livrările pentru această clematită încep în luna martie 2026.
Clematite Armandii
Ideală pentru decor permanent, această plantă își păstrează frunzele verzi tot anul și oferă un spectacol floral bogat și parfumat încă de la începutul primăverii.
Pentru o clematită / clematis Armandii viguroasă, asigurați-i un sol bogat și un drenaj excelent, menținând solul la nivelul rădăcinilor răcoros cu ajutorul mulciului.
Fiind o plantă robustă, aceasta va „îmbrățișa” rapid orice suport stabil, de la garduri la pergole.
Clematita Armandii face parte din prima grupă de tăiere: curățarea se face doar după ce florile s-au ofilit, evitând foarfeca primăvara devreme pentru a nu pierde bobocii. O doză de îngrășământ primăvara îi va susține creșterea spectaculoasă.
Este soluția ideală pentru un gard viu parfumat și verde pe tot parcursul anului!
Clematita aceasta se livrează la ghiveci de 2l (diametru de 16 cm), înălțime minim 80 cm. Planta se află în anul 2 de viață.
Caracteristici pe scurt:
| Culoare: | Alb |
| Parfum: | Puternic și plăcut (cu parfum de migdale și vanilie) |
| Înflorire: | Perioada de înflorire: sfârșitul iernii – începutul primăverii |
| Înălțime la maturitate: | 400-900 cm |
| Sol: | Neutru până la calcaros, Bine drenat, Fertil, Umed |
| Poziționare: | Soare-parțial |
| Rezistență la boli și la îngheț: | Foarte rezistent, -15°C |
Dacă ți-a plăcut această clematită, dă click aici pentru a vedea toata colecția de clematite. Poți complimenta grădina ta cu bujorii pe care ți-i recomandăm cu drag.
| Greutate | 4,49 kg |
|---|---|
| Dimensiuni | Nu se aplică |
| Denumire | Clematite Armandii |
| Culoare | Alb |
| Greutate la livrare | 1,5 kg |
| Înălțimea la maturitate | 400 – 900 cm |
| Înflorire | Sfârșitul iernii – începutul primăverii |
| Parfum | Plăcut, Puternic |
| Rezistența la boli | Foarte rezistent |
| Rezistența la îngheț | Până la -15 grade, Rezistent |
| Tip floare | Alb/Crem sau roz în formă de stea, intens parfumată (vanilie/migdală), în panicule dense |
| Disponibil la | Opțiunea Ghiveci |

Recenzii
Nu există recenzii până acum.