Bujori Lafayette Escadrille
136,00 lei – 156,00 leiInterval de prețuri: 136,00 lei până la 156,00 lei
Bujori Lafayette Escadrille
Bujorul Lafayette Escadrille este bujorul sofisticat care face diferența la tine în grădină.
Te invit să urmărești colecția de bujori premiați, aici. Premiile acordate sunt o dovadă incontestabilă a valorii acestor bujori.
Livrarea pentru această varietate se face în septembrie / octombrie 2025, opțiunea ”bulbi de bujori”. Invitația este de a precomanda încă de pe-acum, pentru a avea prioritate la livrare și la stoc.
Bujori Lafayette Escadrille
Acest bujor face parte din colecțiile pasionaților de bujori ”fistichii” din toată lumea.
Florile sale sunt mari (15-20 cm), în culoare de roșu-burgundy.
Bujorul Lafayette Escadrille are înflorire chiar deasupra frunzișului.
Este folosit și pentru flori tăiate. Un buchet cu bujori Lafayette Escadrille va ieși cu siguranță în evidență.
Parfumul său nu foarte puternic lasă spațiu pentru bucuria unor buchete de vis, dar și pentru grădini sofisticate.
Distanța la plantare este foarte importantă. Se pot planta maxim 3 bulbi de bujori pe un metru pătrat.
Poate fi plantat atât la soare, cât și la semi-umbră (luminoasă).
Nu este o varietate pretențioasă, are nevoie de puțină atenție la plantare (apă potrivită și pământul să nu fie lutos).
Este un soi extrem de productiv (adică produce din ce în ce mai multe flori, pe măsură ce se maturizează).
În rest, această varietate este impresionantă care îți face primăvara și mai frumoasă.
Atrage albinele, aspect important la nivel subtil în ceea ce privește ecosistemul și sănătatea sa.
Greutatea la livrare este de 0.33 kg pentru rizomi și 5 kg pentru planta la ghiveci.
Caracteristici pe scurt:
| Culoare: | Burgundy |
| Parfum: | Moderat |
| Înflorire: | Începutul verii |
| Înălțime la maturitate: | 75 cm |
| Tip floare: | Mare, Simplă |
| Rezistența la boli: | Rezistent |
| Rezistența la îngheț: |
Rezistent |
Dacă ți-a plăcut acest bujor, dă click aici pentru a vedea toata colecția de bujori. Poți complimenta grădina ta cu trandafirii pe care ți-i recomandăm cu drag.
| Greutate | 0,3 kg |
|---|---|
| Dimensiuni | Nu se aplică |
| Denumire | Bujori Lafayette Escadrille |
| Culoare | Burgundy, Roșu |
| Dimensiunea florilor | 15-20 cm |
| Folosit pentru flori tăiate | Da |
| Înflorire | La începutul verii |
| Înălțimea la maturitate | Până la 75 cm |
| Parfum | Moderat |
| Rezistența la boli | Foarte rezistent |
| Rezistența la îngheț | Foarte rezistent |
| Rizom la livrare | Cu 3/5 ochi |
| Tip floare | Mare, Simplă |
| Greutate la livrare | 0,33 kg pentru rădăcină nudă, 5 kg pentru planta la ghiveci |
| Disponibil la | Opțiunea Ghiveci, Opțiunea Rizomi 3/5 ochi |
| Producător | Seidl și Pehrson, 1989 |















Recenzii
Nu există recenzii până acum.