Bujori Pastelelegance
750,00 lei – 760,00 leiInterval de prețuri: 750,00 lei până la 760,00 lei
Bujori Pastelelegance
Bujorul Pastelelegance este unul dintre cei mai frumoși și apreciați bujori din toate timpurile.
Datorită faptului că Pastelelegance este un soi foarte cerut, precomenzile se vor primi începând la 01 iunie 2026.
Livrarea pentru acest bujor * rizomi 3/5 ochi se face în SEPTEMBRIE / OCTOMBRIE 2026, DOAR cu precomandă. Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
Bujori Pastelelegance
Pentru mulți colecționari, bujorul Pastelelegance este ”Perla coroanei” datorită frumuseții sale aparte.
Între caracteristicile sale, enumerăm:
- este bujor hibrid, de clasă/gamă superioară
- este unul dintre cei mai exclusiviști bujori din lume
- sistemul de rădăcini foarte puternic
- are creștere rapidă
- pentru că este un soi nepretențios este potrivit atât pentru colecționarii experimentați cât și pentru cei aflați la început de drum și care au un spațiu mic dar vor să-l ornamenteze premium.
- nu tolerează mediul acid și umed în permanență
- apreciază soarele foarte mult
- solul trebuie să fie fertil, bine drenat
- spațiul de plantare de jur-împrejur să fie de 70 – 75 cm
- floarea este mare, dublă. La maturitate, aceasta ajunge la 20 cm în diametru
- culoarea este unică, un amestec portocaliu deschis, somon și roz
- înflorirea se face lent, iar în centrul florii se dezvăluie un mini-grup de stamine galbene drăgălașe
- frunzele sale sunt verde intens, cu aspect ușor lucios
- tulpinile sunt extrem de puternice. lungi și groase
- este potrivit pentru buchete
- crește până la 80 – 90 cm în înălțime
- deși a fost creat acum 35 de ani, este un soi destul de rar
Pentru cei care apreciază informațiile legate ”istoria” plantelor, iată că bujorul Pastelelegance a fost creat în anul 1989 de către Bill Seidl. Acest cultivator de succes a creat și sublimul Carnation Bouqet.
Este rezultatul încrucișării dintre bujorul Salmon Dream și bujorul Lemon Chiffon.
Greutatea la livrare este de 0,5 kg pentru rizomi și 3 kg pentru planta la ghiveci.
Caracteristici pe scurt:
| Culoare: | Crem, Roz deschis, Somon |
| Parfum: | Ușor |
| Înflorire: | Mijlocul sezonului |
| Înălțime la maturitate: | Până la 80-90 cm |
| Tip floare: | Mare, Dublă și Semi-Dublă |
| Rezistența la boli: | Rezistent |
| Rezistența la îngheț: |
Foarte rezistent, -40°C |
Dacă ți-a plăcut acest bujor, dă click aici pentru a vedea toata colecția de bujori. Poți complimenta grădina ta cu trandafirii pe care ți-i recomandăm cu drag.
| Greutate | 0,5 kg |
|---|---|
| Dimensiuni | Nu se aplică |
| Denumire | Bujori Pastelelegance |
| Culoare | Crem, Roz deschis, Somon |
| Înflorire | Mijlocul sezonului |
| Înălțimea la maturitate | 80-90 cm |
| Tip floare | Dublă, Semi-dublă |
| Rizom la livrare | Cu 3/5 ochi |
| Rezistența la boli | Rezistent |
| Rezistența la îngheț | Rezistent |
| Folosit pentru flori tăiate | Da |
| Parfum | Ușor |
| Greutate la livrare | 0,5 kg pentru rizomi, 3 kg când se livrează la ghiveci |
| Disponibil la | Opțiunea Ghiveci, Opțiunea Rizomi 3/5 ochi |
Produse similare
Bujori Diana Parks
Bujori Diana Parks
Bujorul Diana Parks este un minunat hibrid intersecțional, peren, erbaceu.
Roșul său fermecător îți rămâne în suflet, o dată ce-l vezi.
Livrarea pentru acest bujor * rizomi 3/5 ochi se face în SEPTEMBRIE / OCTOMBRIE 2025. Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
Bujori Salmon Chiffon
Bujori Salmon Chiffon
Bujorul Salmon Chiffon este un hibrid deosebit.
Are o delicatețe absolut specială, pare definiția perfectă pentru rafinament. Parfumul său - deși nu este foarte intens - este atât de minunat, atât de înălțător și de diferit. UNIC.
Bujori Krinkled White
Bujori Krinkled White
Bujorul Krinkled White face parte din categoria Lactiflora.
Este un bujor de tradiție, din 1928.
Te invit să urmărești colecția de bujori premiați, aici. Premiile acordate sunt o dovadă incontestabilă a valorii acestor bujori.
Bujori Highlight
Bujori Highlight
Bujorul Highlight face parte din categoria Lactiflora.
Este un bujor apreciat de către forurile competente în domeniu, între care și Societatea Americană de Bujori.
Bujori arbustivi Yin Hong Qiao Dui (Silver Red)
Bujori arbustivi Yin Hong Qiao Dui
Bujorul Yin Hong Qiao Dui face parte din categoria Paeonia suffruticosa.
Are florile superb creponate, roz, cu stamine galbene concentrate în zona de mijloc.
Bujori arbustivi Xiang Yu (Fragrant Jade)
Bujori arbustivi Xiang Yu
Bujorul Xiang Yu este un minunat arbustiv de culoare albă.
Acesta face parte din clasa Paeonia suffruticosa.
Bujori arbustivi Hua Wang (Kao)
Bujori arbustivi Hua Wang
Bujorul Hua Wang este un arbustiv extrem de viguros.
Culoarea sa roșie îi asigură foarte mulți fani statornici.
Livrarea pentru acest bujor arbustiv este oprită momentan. Vom reveni cu informații când va reapărea în stoc.Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
Bujori arbustivi Ai Li Shi
Bujor arbustiv Ai Li Shi
Acest bujor Ai Li Shi este un arbustiv.
Concret, este o plantă erbacee perenă, asemănătoare arbustului, înaltă până la 1.70 m, uşor de cultivat ca plantă de grădină.



Recenzii
Nu există recenzii până acum.