Magnolia Manchu Fan
328,00 lei
Magnolia Manchu Fan
Magnolia Manchu Fan este o magnolie rară cu flori alb-crem care poate reinflori în iulie.
Următoarea livrare se va face în luna mai 2024, în limita stocului și cu prioritate la comandare.
Livrarea pentru acest tip de magnolie se face DOAR cu precomandă. Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
Magnolia Manchu Fan
O plantă spectaculoasă, magnolia Manchu Fan înflorește primăvara în lunile aprilie-mai.
Aceasta este o magnolie cu adevărat specială. Florile sale sunt medii, sub formă de lalele, care nu se deschid complet, păstrând un aer de mister permanent în jurul arbustului. Deschiderea florilor are loc abia după ce pericolul de îngheț a trecut. Ce uluitor! Câte lecții ne învață plantele!
Florile albe cu un mic accent roz la bază au aspect de porțelan fin.
Frunzele au culoarea de verde intens și formă ovată.
Răspândirea arbustului ajunge la 400 cm la maturitate.
Creșterea magnoliei Manchu Fan este mediu-rapidă.
Recomandăm:
- distanța la plantare să fie de aproximativ 4 m, ca magnolia Manchu Fan să se poată desfășura în voie
- solul să fie bine drenat, iar udarea să se facă în funcție de necesitatea plantei (necesită udare cu atenție pe nevoile plantei; o udare excesivă este exclusă)
- plantare în loc ferit de vânturi reci, pentru protejarea ei
- magnolia se livrează în ghiveci de producție. De aceea se va planta cât mai curând în pământ.
- solul să fie acid, ușor, bine drenat, cu umiditate egală/constantă pe tot parcursul anului. Odată ce rădăcinile s-au stabilizat, se pot descurca cu seceta ocazională, dar nu vor arăta la fel de spectaculos ca cele care au udare regulată.
Se livrează la ghiveci de 9l, înălțime de minim 75 cm la livrare (excluzând înălțimea ghiveciului).
Caracteristici pe scurt:
| Culoare: | Alb-Crem |
| Parfum: | Fără parfum |
| Înflorire: | Aprilie, Mai |
| Înălțime la maturitate: | 300 cm – 600 cm |
| Condiții de lumină: | Soare, Semi-Umbră |
| Rezistența la boli: | Rezistent |
| Rezistența la îngheț: |
Foarte rezinstent, Până la -29°C |
Nu știi ce magnolie să alegi? Te invităm să dai click aici pentru a vedea toată colecția de magnolii spectaculoase și să îți alegi preferata. Poți complimenta grădina ta cu bujorii pe care ți-i recomandăm cu drag. Sau poate preferi trandafirii?
| Greutate | 4 kg |
|---|---|
| Denumire | Magnolia Manchu Fan |
| Culoare | Alb-crem |
| Parfum | Fără parfum |
| Greutate la livrare | 9 kg |
| Rezistența la boli | Rezistent |
| Rezistența la îngheț | Foarte rezistent, Rezistent, până la -29 de grade |
| Înălțimea la maturitate | 300 – 600 cm |
| Disponibil la | Opțiunea Ghiveci |
Produse similare
Magnolia Vulcan
Magnolia Vulcan
Magnolia care te surprinde prin florile sale mari de 25-30 cm. În plus culoarea este unică, roșul intens al magnoliei Vulcan este una dintre cele mai închise culori roșii ale unei magnolii.Livrăm orice tip de magnolie cu precomandă.
Următoarea livrare se va face săptămânile următoare, în limita stocului și cu prioritate la comandare.
Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
Magnolia Butterflies
Magnolia acuminata Butterflies
Iată un soi excepțional, considerat unul dintre cele mai bune soiuri cu flori galbeneLivrăm orice tip de magnolie cu precomandă.
Următoarea livrare se va face săptămânile următoare, în limita stocului și cu prioritate la comandare.
Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
Plante la comandă
Plante de comandă
Rodiu ornamental opțiunile: Punica Granatum Lagrelliae e Legrellei * 85 lei/buc (ghiveci de 18) Punica Granatum Rubroplena-Melograno * 85 lei/buc (ghiveci de 18) Crizanteme aciculare, diverse culori: 85 lei/buc (ghiveci de 12)Livrarile se fac pe tot parcursul anului. Următoarea tranșă este în luna februarie 2024.
Magnolia Honey Tulip
Magnolia Honey Tulip
Magnolia este proclamata varianta de aur a „Lalelei negre”, aceasta este prima floare galbena cu acesta forma. Frunzele sunt mici, verzi, in forma de ou. Infloreste in martie si aprilie. Aroma este uimitoare, florile sunt foarte mari pina la 20 cm in diametru.Livrăm orice tip de magnolie cu precomandă.
Livrarea pentru acest tip de magnolie se face DOAR cu precomandă. Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
Magnolia Daphne
Trandafiri Pacific Dream®
- miros puternic
- talie mică, se folosesc pentru paturi și borduri
- culoare spectaculoasă











Recenzii
Nu există recenzii până acum.