Trandafiri Princess Alexandra of Kent®
80,00 lei – 133,00 leiInterval de prețuri: 80,00 lei până la 133,00 lei
Trandafiri Princess Alexandra of Kent®
Excelează la capitolul ”parfum” și ”abundența înfloririi”.
Această varietate se livrează începând cu martie 2026. Ai văzut că a revenit în stoc și Eustacia Vye®?
Trandafiri Princess Alexandra of Kent®
Dacă ai următoarele ”cerințe” de la un trandafir, atunci poți alege cu încredere trandafirul Princess Alexandra of Kent®:
- este tufă cu un aspect ornamental excepțional
- se poate planta în ghivece sau vase mari
- are parfum puternic
- are înflorire abundentă
- florile sunt mari și se mențin drepte pe tulpinile puternice
- florile au o culoare vibrantă
- vrei să îl plantezi atât la soare, cât și la semi-umbră
- este un soi rezistent
Această varietate de trandafir este una care îți rămâne în suflet. Este un soi rezistent și relativ nou, fiind introdus în anul 2007. Florile sunt pline, numărând până la 130 de petale, când planta este matură.
Excelează la capitolul ”parfum” și ”abundența înfloririi”.
Diametrul florii este de aproximativ 10 cm.
Distanța la plantare este foarte importantă, iar pentru trandafirii Alexandra of Kent®, această distanță este indicat a fi de minim 1,25 metri.
Pentru amatorii de curiozități, acest trandafir a fost creat de către David Austin, în onoarea verișoarei reginei Elisabeta a II-a. Este vorba despre prințesa Alexandra of Kent®, care a avut o pasiune extraordinară pentru grădinărit.
Ce îl face special față de alte soiuri? Parfumul intens care își schimbă notele, pe parcursul sezonului. Parfumul migrează, astfel, de la mireasmă de ceai, spre tonuri de lămâie, ca mai apoi să întrezărești accente de coacăze negre. Putem spune – pe bună dreptate – că este mereu surprinzător!
Greutatea la livrare este 0.5 kg pentru rădăcină nudă și 3 kg pentru ghiveci.
Caracteristici pe scurt:
| Culoare: | Roz |
| Parfum: | Puternic, De ceai |
| Înflorire repetată: | Da |
| Înălțime la maturitate: | 125 cm |
| Producător: | David Austin |
| Rezistența la boli: | Foarte rezistent |
| Rezistența la ingheț: |
Foarte rezistent |
Dacă ți-a plăcut acest trandafir, dă click aici pentru a vedea toata colecția de trandafiri. Poți complimenta grădina ta cu bujorii pe care ți-i recomandăm cu drag.
| Greutate | Nu se aplică |
|---|---|
| Dimensiuni | Nu se aplică |
| Denumire | Trandafiri Princess Alexandra of Kent® |
| Greutate la livrare | 0,5 kg pentru rădăcină nudă, 3 kg când se livrează la ghiveci |
| Rezistența la îngheț | Rezistent |
| Rezistența la boli | Rezistent |
| Înflorire repetată | Da |
| Disponibil la | Opțiunea Ghiveci, Opțiunea Rădăcină nudă |
| Culoare | Roz |
| Dimensiunea florilor | 10 cm |
| Înălțimea la maturitate | 125 cm |
| Înflorire | Pe tot parcursul sezonului |
| Locația de plantare | Semi-umbră, Soare |
| Parfum | De ceai, De coacăze negre, De lămâie, Foarte puternic |
| Plantare în ghiveci | Da, Numai în ghivece mari |
| Producător | David Austin |
| Tip floare | Dublă, Mare |
| Trandafir englezesc | Da |
| Trandafir floribunda, cu înflorire repetată | Da |








Recenzii
Nu există recenzii până acum.