Bujori Duchesse de Nemours
86,00 lei
Bujori Duchesse de Nemours
Am ales să adaugăm în colecția actuală și bujorii Duchesse de Nemours pentru calitățile sale fantastice: culoare (alb perfect), mărime (floare mare) și parfum (extrem de intens).
Te invit să urmărești colecția de bujori premiați, aici. Premiile acordate sunt o dovadă incontestabilă a valorii acestor bujori.
Opțiunea ”la ghiveci” este în stoc.
| Discount | Cantitate | Pret / bucata |
|---|---|---|
| 3% | 3 - 4 | 3% 83,42 lei |
| 5% | 5 + | 5% 81,70 lei |
Bujori Duchesse de Nemours
Bucură-te de farmecul unor bujori ca Duchesse de Nemours!
Ce bucurie cu acești bujori extraordinari! Vă invit să-i urmărim împreună câteva dintre caracteristici:
- acest bujor este un soi extrem de rezistent
- este cam ca și vinul: devine din ce în ce mai spectaculos, pe măsură ce trece timpul și planta se maturizează
- este cunoscut și iubit de peste 150 ani (este creație Calot, din 1856)
- este căutat încontinuu de către colecționari, datorită frumuseții și grației sale
- distanța la plantare este de minim 120 cm
- diametrul florii este de aproximativ 15cm
- petalele exterioare sunt rotunde și mari. Acestea se formează în formă de cupă, de culoare albă. Petalele interioare sunt mai înguste și sunt de culoare deschisă, de lămâie. Pe măsură ce floarea se maturizează, aceste petale înguste se schimbă spre tonuri de verde pal. Spre finalul înfloririi, centrul florii se deschide și devine, de asemenea, alb curat.
- potrivite ca flori tăiate, în buchete și aranjamente florale
- se poate planta atât în soare cât și la semi-umbră
- perioada de înflorire este lungă, de 7 până la 10 zile
- distanța la plantare este de minim 60 cm
Greutatea la livrare este de 0.5 kg pentru rizomi și 3.5 kg pentru planta la ghiveci.
Caracteristici pe scurt:
| Culoare: | Alb |
| Parfum: | Puternic, De Lăcrămioare |
| Înflorire: | Mijlocul sezonului |
| Înălțime la maturitate: | Până la 90 cm |
| Tip floare: | Mare, Dublă |
| Rezistența la boli: | Foarte rezistent |
| Rezistența la îngheț: |
Foarte rezistent |
Dacă ți-a plăcut acest bujor, dă click aici pentru a vedea toata colecția de bujori. Poți complimenta grădina ta cu trandafirii pe care ți-i recomandăm cu drag.
| Greutate | 0,5 kg |
|---|---|
| Dimensiuni | Nu se aplică |
| Denumire | Bujor Duchesse de Nemours |
| Culoare | Alb |
| Parfum | De Lăcrămioare, Foarte puternic |
| Înălțimea la maturitate | Până la 90 cm |
| Tip floare | Dublă, Mare |
| Rizom la livrare | Cu 3/5 ochi |
| Folosit pentru flori tăiate | Da |
| Rezistența la boli | Rezistent |
| Rezistența la îngheț | Rezistent |
| Greutate la livrare | 0,5 kg pentru rizomi, 3 kg când se livrează la ghiveci |
| Disponibil la | Opțiunea Ghiveci, Opțiunea Rizomi 3/5 ochi |
| Producător | Calot, Franța, 1856 |
| Locația de plantare | Semi-umbră, Soare plin |
| Dimensiunea florilor | 15 cm |
Produse similare
Bujori Mons. Jules Elie
Acest bujor, opțiunea ”la ghiveci” se aduce cu precomandă începând cu septembrie/octombrie 2025. Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
Bujori Lorelei
Livrarea pentru acest bujor * rizomi 3/5 ochi se face în SEPTEMBRIE / OCTOMBRIE 2025.
Fii primul care îl precomandă, pentru a-ți păstra întâietatea în livrare.
Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
Bujori Salmon Chiffon
Bujori Red Glory
Bujori arbustivi Hei Bao (Black Panther)
Livrările pentru acest bujor, opțiunea rădăcină cu 2/3 ramuri, se fac începând cu februarie 2024.
Bujori arbustivi Yue Gong Zhu Guang (Fairy Moon)
Bujori arbustivi Yin Hong Qiao Dui (Silver Red)
Bujori arbustivi Ai Li Shi
Bujor arbustiv Ai Li Shi
Acest bujor Ai Li Shi este un arbustiv. Concret, este o plantă erbacee perenă, asemănătoare arbustului, înaltă până la 1.70 m, uşor de cultivat ca plantă de grădină.









Recenzii
Nu există recenzii până acum.