Bujori Etched Salmon
217,00 lei – 232,00 leiInterval de prețuri: 217,00 lei până la 232,00 lei
Bujori Etched Salmon
O supriză plăcută pentru orice grădină de trandafiri și bujori: bujorul cu formă de trandafir: Etched Salmon.
Experiența cu bujorul Etched Salmon este completă. Următoarea tranșă de livrări pentru acest bujor se va face în toamna anului 2025, rizomi 3/5 ochi.
Bujori Etched Salmon
Citeam undeva că și bujorii au o vibrație înaltă aparte (la fel ca și trandafirii). Mi-a plăcut ideea, mai cu seamă că aceste flori mi-nu-na-te sunt declarate ”floarea națională” a țării noastre.
Calitatea comună a tuturor bujorilor este că sunt foarte rezistenți și nepretențioși. Tot ce au nevoie este spațiu, pământ bun (nelutos) și soare.
Am ales să aduc în colecția din acest an (și) bujorul Etched Salmon. Consider că acest bujor hibrid este unul foarte special pentru că:
- are o formă a florii deosebită, care se aseamănă cu cea a trandafirilor
- culoarea petalelor este roz-somon, cu aspect extrem de delicat
- numărul de petale este mare, formând o cupă plină de iubire și de energie bună
- deși nu extrem de intens, parfumul este încărcat de rafinament
Între caracteristicile sale, se numără:
- îi place soarele, dar tolerează și semi-umbra
- ca mică sugestie: preferă mai degrabă locurile adăpostite
- super ”prietenos” cu albinuțele (important pentru polenizare)
- floarea este mare, dublă
- tulpinile sunt puternice
- înflorirea este de durată
- bulbii sunt și ei spectaculoși, ceea ce-i fac potriviți pentru buchete
- distanța la plantare este de 75 cm
- pământul bine drenat este extrem de potrivit pentru acest bujor
INFORMAȚIE UTILĂ:
Din experiența anului 2024 (în România, care a avut extrem de multă căldură în perioada primăverii), am constatat că toți bujorii somon și portocalii au înflorit primii (dintre toți bujorii). A fost însă un an atipic și aparent acești bujori speciali au vrut să dea startul primăverii.
CURIOZITĂȚI:
Acest bujor a fost medaliat cu aur de către APS (American Peony Society = Societatea Americană a Bujorului). Acest fapt indică recunoașterea sa de către experți a calităților sale incontestabile.
Etched Salmon este creația producătorilor Klems și Cousins din anul 1981. Care este preferatul tău: acest bujor sau Carnation Bouquet?
Greutatea la livrare este de 0,5 kg pentru rizomi și 3 kg pentru planta la ghiveci.
Caracteristici pe scurt:
| Culoare: | Roz – Somon |
| Parfum: | Ușor |
| Înflorire: | Mijlocul sezonului |
| Înălțime la maturitate: | Până la 80-90 cm |
| Tip floare: | Mare, Dublă |
| Rezistența la boli: | Foarte rezistent |
| Rezistența la îngheț: |
Foarte rezistent |
Dacă ți-a plăcut acest bujor, dă click aici pentru a vedea toata colecția de bujori. Poți complimenta grădina ta cu trandafirii pe care ți-i recomandăm cu drag.
| Greutate | Nu se aplică |
|---|---|
| Denumire | Bujori Etched Salmon |
| Culoare | Somon |
| Înflorire | Mijlocul sezonului |
| Înălțimea la maturitate | 90 cm |
| Tip floare | Dublă, Mare |
| Rizom la livrare | Cu 3/5 ochi |
| Rezistența la boli | Foarte rezistent |
| Rezistența la îngheț | Foarte rezistent |
| Folosit pentru flori tăiate | Da |
| Parfum | Moderat |
| Greutate la livrare | 0,5 kg pentru rizomi, 3 kg când se livrează la ghiveci |
| Disponibil la | Opțiunea Ghiveci, Opțiunea Rizomi 3/5 ochi |
| Producător | Cousins, Roy Klehm |
| Premiați | Da, Medalie de Aur, APS în 2002 |
Produse similare
Bujori Lorelei
Bujori Lorelei
Bujorul Lorelei face parte din categoria hibrizilor intersecționali, cu originea în SUA.
Are o floare foarte mare, care se deschide până la diametrul de 25 cm. Astfel, bujorul Lorelei este printre cei mai mari bujori.
Livrarea pentru acest bujor * rizomi 3/5 ochi se face în SEPTEMBRIE / OCTOMBRIE 2025.
Fii primul care îl precomandă, pentru a-ți păstra întâietatea în livrare.
Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
Bujori Diana Parks
Bujori Diana Parks
Bujorul Diana Parks este un minunat hibrid intersecțional, peren, erbaceu.
Roșul său fermecător îți rămâne în suflet, o dată ce-l vezi.
Livrarea pentru acest bujor * rizomi 3/5 ochi se face în SEPTEMBRIE / OCTOMBRIE 2025. Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
Bujori Krinkled White
Bujori Krinkled White
Bujorul Krinkled White face parte din categoria Lactiflora.
Este un bujor de tradiție, din 1928.
Te invit să urmărești colecția de bujori premiați, aici. Premiile acordate sunt o dovadă incontestabilă a valorii acestor bujori.
Bujori Athena
Bujori Athena
Bujorul Athena este un hibrid deosebit.
Este special datorită formei atipice, cu staminele în prim plan.
Această varietate are doar în această săptămână preț promotional. Urmărește categoria ”Selecția săptămânii” să descoperi care sunt varietățile selectate.
Bujori arbustivi Xu Gang (Asahi-minato)
Bujori arbustivi Xu Gang
Bujorul arbustiv Xu Gang face parte din familia Paeonia suffruticosa.
Petalele sale sunt roșii și elegante.
Bujori arbustivi Yin Hong Qiao Dui (Silver Red)
Bujori arbustivi Yin Hong Qiao Dui
Bujorul Yin Hong Qiao Dui face parte din categoria Paeonia suffruticosa.
Are florile superb creponate, roz, cu stamine galbene concentrate în zona de mijloc.
Bujori arbustivi Mo Run Jue Lun (The Best Inkstone)
Bujori arbustivi Mo Run Jue Lun
Bujorul arbustiv Mo Run Jue Lun face parte din categoria Paeonia suffruticosa
Bujori arbustivi Chun Liu (Spring Willow)
Bujori arbustivi Chun Liu
Bujorul Chun Liu este un tip de bujor cu parfum îmbietor și petale cu formă diferită, neregulată.

















Recenzii
Nu există recenzii până acum.