Bujori Etched Salmon
217,00 lei – 232,00 leiInterval de prețuri: 217,00 lei până la 232,00 lei
Bujori Etched Salmon
O supriză plăcută pentru orice grădină de trandafiri și bujori: bujorul cu formă de trandafir: Etched Salmon.
Experiența cu bujorul Etched Salmon este completă. Următoarea tranșă de livrări pentru acest bujor se va face în toamna anului 2025, rizomi 3/5 ochi.
Bujori Etched Salmon
Citeam undeva că și bujorii au o vibrație înaltă aparte (la fel ca și trandafirii). Mi-a plăcut ideea, mai cu seamă că aceste flori mi-nu-na-te sunt declarate ”floarea națională” a țării noastre.
Calitatea comună a tuturor bujorilor este că sunt foarte rezistenți și nepretențioși. Tot ce au nevoie este spațiu, pământ bun (nelutos) și soare.
Am ales să aduc în colecția din acest an (și) bujorul Etched Salmon. Consider că acest bujor hibrid este unul foarte special pentru că:
- are o formă a florii deosebită, care se aseamănă cu cea a trandafirilor
- culoarea petalelor este roz-somon, cu aspect extrem de delicat
- numărul de petale este mare, formând o cupă plină de iubire și de energie bună
- deși nu extrem de intens, parfumul este încărcat de rafinament
Între caracteristicile sale, se numără:
- îi place soarele, dar tolerează și semi-umbra
- ca mică sugestie: preferă mai degrabă locurile adăpostite
- super ”prietenos” cu albinuțele (important pentru polenizare)
- floarea este mare, dublă
- tulpinile sunt puternice
- înflorirea este de durată
- bulbii sunt și ei spectaculoși, ceea ce-i fac potriviți pentru buchete
- distanța la plantare este de 75 cm
- pământul bine drenat este extrem de potrivit pentru acest bujor
INFORMAȚIE UTILĂ:
Din experiența anului 2024 (în România, care a avut extrem de multă căldură în perioada primăverii), am constatat că toți bujorii somon și portocalii au înflorit primii (dintre toți bujorii). A fost însă un an atipic și aparent acești bujori speciali au vrut să dea startul primăverii.
CURIOZITĂȚI:
Acest bujor a fost medaliat cu aur de către APS (American Peony Society = Societatea Americană a Bujorului). Acest fapt indică recunoașterea sa de către experți a calităților sale incontestabile.
Etched Salmon este creația producătorilor Klems și Cousins din anul 1981. Care este preferatul tău: acest bujor sau Carnation Bouquet?
Greutatea la livrare este de 0,5 kg pentru rizomi și 3 kg pentru planta la ghiveci.
Caracteristici pe scurt:
| Culoare: | Roz – Somon |
| Parfum: | Ușor |
| Înflorire: | Mijlocul sezonului |
| Înălțime la maturitate: | Până la 80-90 cm |
| Tip floare: | Mare, Dublă |
| Rezistența la boli: | Foarte rezistent |
| Rezistența la îngheț: |
Foarte rezistent |
Dacă ți-a plăcut acest bujor, dă click aici pentru a vedea toata colecția de bujori. Poți complimenta grădina ta cu trandafirii pe care ți-i recomandăm cu drag.
| Greutate | Nu se aplică |
|---|---|
| Denumire | Bujori Etched Salmon |
| Culoare | Somon |
| Înflorire | Mijlocul sezonului |
| Înălțimea la maturitate | 90 cm |
| Tip floare | Dublă, Mare |
| Rizom la livrare | Cu 3/5 ochi |
| Rezistența la boli | Foarte rezistent |
| Rezistența la îngheț | Foarte rezistent |
| Folosit pentru flori tăiate | Da |
| Parfum | Moderat |
| Greutate la livrare | 0,5 kg pentru rizomi, 3 kg când se livrează la ghiveci |
| Disponibil la | Opțiunea Ghiveci, Opțiunea Rizomi 3/5 ochi |
| Producător | Cousins, Roy Klehm |
| Premiați | Da, Medalie de Aur, APS în 2002 |
Produse similare
Bujori Diana Parks
Bujori Diana Parks
Bujorul Diana Parks este un minunat hibrid intersecțional, peren, erbaceu.
Roșul său fermecător îți rămâne în suflet, o dată ce-l vezi.
Livrarea pentru acest bujor * rizomi 3/5 ochi se face în SEPTEMBRIE / OCTOMBRIE 2025. Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
Bujori The Fawn
Bujori The Fawn
Bujorul The Fawn face parte din categoria Lactiflora.
Acest soi de bujor a fost creat de către B.B. Wright, dar nu se știe exact perioada. Este folosit cu succes floare tăiată pentru buchete exclusiviste.
Bujori Red Glory
Bujori Red Glory
Bujorul Red Glory este un hibrid deosebit; vesel și puternic, în același timp.
Acest tip de bujor a fost premiat pentru „Flori single cu cinci straturi”.
Bujori Highlight
Bujori Highlight
Bujorul Highlight face parte din categoria Lactiflora.
Este un bujor apreciat de către forurile competente în domeniu, între care și Societatea Americană de Bujori.
Bujori Cuckoo’s Nest
Bujori Cuckoo's Nest
Bujorul Cuckoo's Nest este un hibrid deosebit.
Acest tip de bujor are culoarea roșie, iar staminele au vârful crem.
Bujori Buckeye Belle
Bujori Buckeye Belle
Bujorul „Buckeye Belle” este un hibrid excepțional, care a confirmat la diferite concursuri internaționale, din 2009, 2010.
Culoarea este burgundy-închis, spre ciocolatiu cu staminele galbene, care fac acest bujor special să...zâmbească.
Livrarea pentru acest bujor se face la ”ghiveci”.
Bujori arbustivi Xin Ri Yue (Shin-jitsugetu)
Bujori arbustivi Xin Ri Yue
Bujorul Xin Ri Yue face parte din familia Paeonia suffruticosa.
Este un minunat bujor cu petale roșii.
Bujori arbustivi Xu Gang (Asahi-minato)
Bujori arbustivi Xu Gang
Bujorul arbustiv Xu Gang face parte din familia Paeonia suffruticosa.
Petalele sale sunt roșii și elegante.

















Recenzii
Nu există recenzii până acum.