Trandafiri New Imagine® semi-arcadă
88,00 lei – 194,00 leiInterval de prețuri: 88,00 lei până la 194,00 lei
Trandafiri New Imagine® semi-arcadă
Specific pentru acest trandafir este că pornește înflorirea de jos. Îți poți imagina o arcădă multicoloră, împodobită cu New Imagine®?
Simplifică-ți treaba și cumpără trandafiri la ghiveci, gata pregătiți să-i dirijezi spre o arcadă de vis.
Opțiunea ”LA GHIVECI” este în stoc.
Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
Trandafiri New Imagine® semi-arcadă
Altădată de interes doar pentru zonele de câmpie, acum faptul că acest trandafir este destul de tolerant la secetă, îl face interesant pentru mai multe zone din țara noastră. Binențeles că urmărim evoluția plantei, astfel încât să nu îi testăm limitele, dar acest criteriu este important în ultima perioadă, când ploile sunt mai puține.
Culorile acestui trandafir fac un spectacol în sine. De la îmbobocire și până la înflorirea completă, ne poartă într-o paletă de culori de alb, roșu, care se transformă într-un burgundy pregnant. Sper să nu pară ușor patetic, dar acest trandafir nu prea cunoaște jumătățile de măsură: oferă o priveliște completă, de împuternicire, de sublim. Este așa de minunat!
Acest trandafir se comportă bine la soare, poziționat pe laturile de sud, vest sau est.
Este un soi cu mulți spini. Ajunge la maturitate după 2 – 5 ani.
Dimensiunea florilor este medie, între 5 și 8 cm în diametru. Este un soi cu multe petale, acestea ajung la maturitate chiar și la 40. Înflorirea se face în buchețele drăgălașe.
Are o valoare estetică extraordinară, prin combinația de culori ale petalelor.
Frunzele sunt de culoare verde închis, cu aspect lucios, oferind o imagine deosebită (”new imagine”).
Distanța la plantare este necesară să fie de aproximativ un metru, ca atunci când planta va ajunge la maturitate – să aibă tot confortul (în sensul de spațiu suficient) pentru a înflori în voie.
Pentru iubitorii de natură și de miracolele sale, poate este de ajutor de știut că acest soi de trandafir este o atracție deosebită pentru albinuțe. Albinele sunt viață.
Tolerează orice fel de sol, mai puțin cel lutos.
Important: acest soi va face flori începând cu al doilea an de la momentul plantării.
Planta se livrează la ghiveci de 5l, înălțime plantă minim 150 cm.
Caracteristici pe scurt:
| Culoare: | Alb și striații violete |
| Parfum: | Moderat spre puternic |
| Înflorire: | Pe tot parcursul sezonului |
| Înălțime la maturitate: | 150 – 250 cm |
| Producător: | Francois Dorieux II, în 2004 |
| Rezistența la boli: | Foarte rezistent |
| Rezistența la îngheț: |
Foarte rezistent |
Dacă ți-a plăcut acest trandafir, dă click aici pentru a vedea toata colecția de trandafiri.
Poți complimenta grădina ta cu bujorii pe care ți-i recomandăm cu drag.
| Greutate | Nu se aplică |
|---|---|
| Denumire | Trandafiri New Imagine® semi-arcadă |
| Culoare | Bicolor |
| Parfum | Moderat-puternic |
| Greutate la livrare | 0,5 kg pentru rădăcină nudă, 5 kg |
| Înflorire | Pe tot parcursul sezonului |
| Trandafir cățărător | Da, De talie mică |
| Trandafir floribunda, cu înflorire repetată | Da |
| Rezistența la boli | Foarte rezistent |
| Rezistența la îngheț | Rezistent |
| Înălțimea la maturitate | 150 – 250 cm |
| Producător | Francois Dorieux II |
| Disponibil la | Opțiunea Ghiveci, Opțiunea Rădăcină nudă |
Produse similare
Trandafiri Wollerton Old Hall™ (Ausblanket)
Trandafiri Wollerton Old Hall™
Ce bucurie este acest trandafir superb, cățărător de la David Austin!
Începând din luna martie 2026 - opțiunea ”la ghiveci” va fi disponibil la ghiveci.
Trandafiri Kiss me Kate®
Trandafiri Kiss me Kate®
Iată trandafiri cățărători de poveste!
Dacă îți dorești acești trandafiri, opțiunea ”semi-arcadă”, îi găsești aici.
Dar opțiunea ”semi-arcadă” se aduce doar cu precomandă.
Așa cum am promis, m-am ținut de cuvânt și memorabila Kiss me Kate® a revenit în site.
Trandafiri cățărători albi White New Dawn®
Trandafiri cățărători albi White New Dawn®
Iubitorii de trandafiri albi cățărători se pot bucura de un trandafir sănătos și frumos: trandafirul White New Dawn®.
Opțiunea ”LA GHIVECI”, an 1 este în stoc și se poate comanda mai jos.
Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
Trandafiri cățărători roșii Red Flame®
Trandafiri cățărători roșii Red Flame®
Motive să-l vrei: rezistența extraordinară în fața bolilor + parfumul său puternic.
Te invităm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458 pentru a afla când revine în stoc acest trandafir (vârsta de 1 an).
Trandafiri Parfum Royal® semi-arcadă
Trandafiri Parfum Royal® semi-arcadă
Iată-i acum pentru tine pe senzaționalii trandafiri cățărători Parfum Royal®.
Simplifică-ți treaba și cumpără trandafiri la ghiveci, gata pregătiți să-i dirijezi spre o arcadă de vis.
I-am denumit astfel ”trandafiri semi-arcadă”, pentru că au înălțimea de minim 100 cm.
Livrările pentru opțiunile ”LA GHIVECI” se fac începând cu februarie 2025.
Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
Trandafiri Amadeus® semi-arcadă
Trandafiri Amadeus® semi-arcadă
Trandafirul Amadeus® este creație de excepție a Kordes. A fost introdus în anul 2003.
Acest trandafir a intrat în colecția de trandafiri cățărători pentru:
- durata lungă de înflorire
- că tolerează semi-umbra
Opțiunea ”RĂDĂCINĂ NUDĂ” se livrează în noiembrie 2024.
Următoarea livrare pentru opțiunea ”LA GHIVECI” se face în februarie 2025. Vom debloca precomenzile la începutul anului 2025.
Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
Trandafiri semi-arcadă Golden Gate
Trandafiri semi-arcadă Golden Gate
Trandafirul Golden Gate este creație de excepție a Casei Kordes. A fost introdus în anul 2005.
Acest trandafir a intrat în colecția de trandafiri cățărători pentru:
- parfumul puternic
- că tolerează puțină umbră și florile sunt rezistente în fața ploii
Trandafiri Giardina® (Tan97289)
Trandafiri Giardina
Remarcabil trandafir cățărător cu florile mari, într-o nuanță romantică minunată de roz deschis, margini mai deschise. Parfum moderat, fructat, dulce. Poate fi folosit pentru flori tăiate, grădină, stâlp sau catarator.










Recenzii
Nu există recenzii până acum.