Trandafiri New Imagine® semi-arcadă
88,00 lei – 194,00 leiInterval de prețuri: 88,00 lei până la 194,00 lei
Trandafiri New Imagine® semi-arcadă
Specific pentru acest trandafir este că pornește înflorirea de jos. Îți poți imagina o arcădă multicoloră, împodobită cu New Imagine®?
Simplifică-ți treaba și cumpără trandafiri la ghiveci, gata pregătiți să-i dirijezi spre o arcadă de vis.
Opțiunea ”LA GHIVECI” este în stoc.
Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
Trandafiri New Imagine® semi-arcadă
Altădată de interes doar pentru zonele de câmpie, acum faptul că acest trandafir este destul de tolerant la secetă, îl face interesant pentru mai multe zone din țara noastră. Binențeles că urmărim evoluția plantei, astfel încât să nu îi testăm limitele, dar acest criteriu este important în ultima perioadă, când ploile sunt mai puține.
Culorile acestui trandafir fac un spectacol în sine. De la îmbobocire și până la înflorirea completă, ne poartă într-o paletă de culori de alb, roșu, care se transformă într-un burgundy pregnant. Sper să nu pară ușor patetic, dar acest trandafir nu prea cunoaște jumătățile de măsură: oferă o priveliște completă, de împuternicire, de sublim. Este așa de minunat!
Acest trandafir se comportă bine la soare, poziționat pe laturile de sud, vest sau est.
Este un soi cu mulți spini. Ajunge la maturitate după 2 – 5 ani.
Dimensiunea florilor este medie, între 5 și 8 cm în diametru. Este un soi cu multe petale, acestea ajung la maturitate chiar și la 40. Înflorirea se face în buchețele drăgălașe.
Are o valoare estetică extraordinară, prin combinația de culori ale petalelor.
Frunzele sunt de culoare verde închis, cu aspect lucios, oferind o imagine deosebită (”new imagine”).
Distanța la plantare este necesară să fie de aproximativ un metru, ca atunci când planta va ajunge la maturitate – să aibă tot confortul (în sensul de spațiu suficient) pentru a înflori în voie.
Pentru iubitorii de natură și de miracolele sale, poate este de ajutor de știut că acest soi de trandafir este o atracție deosebită pentru albinuțe. Albinele sunt viață.
Tolerează orice fel de sol, mai puțin cel lutos.
Important: acest soi va face flori începând cu al doilea an de la momentul plantării.
Planta se livrează la ghiveci de 5l, înălțime plantă minim 150 cm.
Caracteristici pe scurt:
| Culoare: | Alb și striații violete |
| Parfum: | Moderat spre puternic |
| Înflorire: | Pe tot parcursul sezonului |
| Înălțime la maturitate: | 150 – 250 cm |
| Producător: | Francois Dorieux II, în 2004 |
| Rezistența la boli: | Foarte rezistent |
| Rezistența la îngheț: |
Foarte rezistent |
Dacă ți-a plăcut acest trandafir, dă click aici pentru a vedea toata colecția de trandafiri.
Poți complimenta grădina ta cu bujorii pe care ți-i recomandăm cu drag.
| Greutate | Nu se aplică |
|---|---|
| Denumire | Trandafiri New Imagine® semi-arcadă |
| Culoare | Bicolor |
| Parfum | Moderat-puternic |
| Greutate la livrare | 0,5 kg pentru rădăcină nudă, 5 kg |
| Înflorire | Pe tot parcursul sezonului |
| Trandafir cățărător | Da, De talie mică |
| Trandafir floribunda, cu înflorire repetată | Da |
| Rezistența la boli | Foarte rezistent |
| Rezistența la îngheț | Rezistent |
| Înălțimea la maturitate | 150 – 250 cm |
| Producător | Francois Dorieux II |
| Disponibil la | Opțiunea Ghiveci, Opțiunea Rădăcină nudă |
Produse similare
Trandafiri Ghislaine de Féligonde
Trandafiri Ghislaine de Féligonde
Ce bucurie este acest trandafir galben, cățărător de la David Austin!
Opțiunea ”ghiveci” este acum în stoc pentru tine.
Trandafiri Pierre de Ronsard®
Trandafiri Pierre de Ronsard®
...pentru atunci când decizi să dai grădinii tale un aer cochet! Zero compromisuri.
Această varietate este disponibilă doar ca și opțiune ”semi-arcadă” și o poți găsi aici. Sau poate fi interesantă varianta ”mini”: trandafirii Mini Edenrose?
Trandafiri Kiss me Kate® semi-arcadă
Trandafiri Kiss me Kate® semi-arcadă
Pentru arcade absolut fabuloase, te invităm să iei în considerare și trandafirul Kiss me Kate®.
Simplifică-ți treaba, câștigă timp prețios și cumpără trandafiri la ghiveci, gata pregătiți să-i dirijezi spre o arcadă de vis.
Așa cum am promis, m-am ținut de cuvânt și memorabila Kiss me Kate® a revenit în site.
Opțiunea ”semi-arcadă” se livrează în anul 2026 doar pe bază de precomandă.
Dacă îți dorești opțiunea de trandafiri Kiss me Kate® la ghiveci de 2l, îți găsești aici.
Trandafiri Parfum Royal® semi-arcadă
Trandafiri Parfum Royal® semi-arcadă
Iată-i acum pentru tine pe senzaționalii trandafiri cățărători Parfum Royal®.
Simplifică-ți treaba și cumpără trandafiri la ghiveci, gata pregătiți să-i dirijezi spre o arcadă de vis.
I-am denumit astfel ”trandafiri semi-arcadă”, pentru că au înălțimea de minim 100 cm.
Livrările pentru opțiunile ”LA GHIVECI” se fac începând cu februarie 2025.
Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
Trandafiri Papi Delbard® semi-arcadă
Trandafiri Papi Delbard® semi-arcadă
Iată-i acum pentru tine pe senzaționalii trandafiri cățărători Papi Delbard®.
Simplifică treaba, economisește timp și cumpără trandafiri la ghiveci, gata pregătiți să-i dirijezi spre o arcadă de vis.
Te bucuri acum de ei, direct din stoc, opțiunea ”la ghiveci”.
Trandafiri semi-arcadă New Dawn®
Trandafiri New Dawn®
...pentru perioada de înflorire îndelungată și pentru că nu necesită tăieri riguroase.
Opțiunea ”RĂDĂCINĂ NUDĂ” se livrează în noiembrie 2024.
Următoarea livrare pentru opțiunea ”LA GHIVECI” se face în februarie 2025. Vom debloca precomenzile la începutul anului 2025.
Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
Trandafiri Quicksilver®
Trandafiri Quicksilver®
Trandafirul Quicksilver® este opera excepțională a creatorului Kordes. A fost introdus în anul 2005. Face parte din minunata colecție Arborose®.
Acest trandafir * opțiunea LA GHIVECI * se găsește și în secțiunea semi-arcadă: semi-arcadă Quicksilver®.
Trandafiri Nahema®
Trandafiri Nahema®
Trandafirii Nahema® au fost introduși în anul 2006 de către creatorul francez Delbard.
Acești trandafiri au primit recunoaștere internațională, primind multiple premii de-a lungul vremii.










Recenzii
Nu există recenzii până acum.