Trandafiri Quicksilver®
88,00 lei – 103,00 leiInterval de prețuri: 88,00 lei până la 103,00 lei
Trandafiri Quicksilver®
Trandafirul Quicksilver® este opera excepțională a creatorului Kordes. A fost introdus în anul 2005. Face parte din minunata colecție Arborose®.
Acest trandafir * opțiunea LA GHIVECI * se găsește și în secțiunea semi-arcadă: semi-arcadă Quicksilver®.
Trandafiri Quicksilver®
Trandafirul Quicksilver® este un trandafir cățărător, care este ușor de crescut și dirijat în grădina ta, datorită tijelor sale ușor flexibile.
Îmbracă armonios orice perete sau foișor, pe pante, se ridică pe spalieri, bolte, pergole etc., conferindu-le acestora un aspect luxuriant.
Este de culoare neobișnuită de lavandă liliac, având flori pline, „de modă veche” care înfloresc în formă de ciorchine.
La maturitate ajunge să aibă chiar și 50 de petale.
Diametrul florii este de 8 cm.
Perioadele de înflorire sunt lungi.
Tulpina este viguroasă, iar frunzele sunt semilucioase, verde închis, lăsând culoarea unică și specială a florii să iasă în evidență.
Înflorirea este abundentă pe tot parcursul sezonului, schimbând în lavandă spațiul pe care-l ocupă.
Preferă semi-umbra, mai degrabă decât soarele plin și spațiile mai ferite, să iși croiască frumusețea în ritmul său.
*** Spunea o doamnă clientă că ”i-a trebuit o jumătate de zi să curețe în primăvară acest trandafir, atâtea flori a făcut”. Este vorba despre un trandafir plantat în toamna anului 2022, cumpărat la rădăcină nudă și plantat de dânsa. ***
Greutatea la livrare este de 0.5 kg pentru rădăcină nudă și 3 kg pentru livrarea la ghiveci.
Ghiveciul în care se livrează planta este de „producție”, planta trebuie plantată imediat după primire.
Caracteristici pe scurt:
| Culoare: | Lavandă liliac |
| Parfum: | Slab |
| Înflorire: | Pe tot parcursul sezonului |
| Înălțime la maturitate: | 215-220 cm |
| Producător: | Kordes |
| Rezistența la boli: | Rezistent |
| Rezistența la îngheț: |
Rezistent |
Dacă ți-a plăcut acest trandafir, dă click aici pentru a vedea toata colecția de trandafiri. Poți complimenta grădina ta cu bujorii pe care ți-i recomandăm cu drag.
| Greutate | Nu se aplică |
|---|---|
| Dimensiuni | Nu se aplică |
| Denumire | Trandafiri Quicksilver® |
| Culoare | Lavandă |
| Parfum | Fără parfum |
| Greutate la livrare | 0,5 kg pentru rădăcină nudă, 7,5 kg când se livrează la ghiveci |
| Înflorire | Pe tot parcursul sezonului |
| Trandafir cățărător | Da |
| Trandafir floribunda, cu înflorire repetată | Da |
| Rezistența la boli | Rezistent |
| Rezistența la îngheț | Rezistent |
| Înălțimea la maturitate | 215-220 cm |
| Producător | Kordes |
| Disponibil la | Opțiunea Ghiveci, Opțiunea Rădăcină nudă |
2 recenzii pentru Trandafiri Quicksilver®
Produse similare
Trandafiri Lemon Siluetta® creație 2023 Kordes
Trandafiri Lemon Siluetta® creație 2023 Kordes
Acești trandafiri fac parte din soiurile noi de la Kordes din anul 2023. Cele mai noi creații (de trandafiri) beneficiază întotdeauna de cele mai noi inovații în cercetare. Hai să fim parte din poveste și din istoria fascinantă a trandafirilor!Trandafiri cățărători albi White New Dawn®
Trandafiri cățărători albi White New Dawn®
Iubitorii de trandafiri albi cățărători se pot bucura de un trandafir sănătos și frumos: trandafirul White New Dawn®.Opțiunea ”LA GHIVECI”, an 1 este în stoc și se poate comanda mai jos.
Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
Trandafiri Claire Austin®
Trandafiri Claire Austin®
Excelează la capitolul ”parfum” și ”sănătatea generală a plantei/rezistența la boli”.Livrarea pentru această varietate se face începând cu primăvara anului 2026.
Trandafiri semi-arcadă Golden Gate
Trandafiri semi-arcadă Golden Gate
Trandafirul Golden Gate este creație de excepție a Casei Kordes. A fost introdus în anul 2005. Acest trandafir a intrat în colecția de trandafiri cățărători pentru:- parfumul puternic
- că tolerează puțină umbră și florile sunt rezistente în fața ploii




Stoian Diana –
Un trandafir bine dezvoltat, as putea spune chiar ‘solid’, arata foarte bine după zilele geroase.
Badescu Denisa –
Viguros,sănătos și impecabil impachetat!
Felicitări dnei Liliana!
Recomand cu toată convingerea!