Bujori Alexander Fleming
80,00 lei – 95,00 leiInterval de prețuri: 80,00 lei până la 95,00 lei
Bujori Pillow Talk
157,00 lei – 171,00 leiInterval de prețuri: 157,00 lei până la 171,00 lei
Bujori Pink Parfait
124,00 lei – 139,00 leiInterval de prețuri: 124,00 lei până la 139,00 lei
Bujori Pink Parfait
Iată aici bujorul care te face să te întrebi de unde începe rozul sublim și unde se termină accentele de argintiu de pe marginile petalelor sale.
În soare plin, acest bujor își divulgă adevărata esență vizuală.
| Discount | Cantitate | Pret / bucata |
|---|---|---|
| 3% | 3 - 4 | 3% 120,28 lei |
| 5% | 5 + | 5% 117,80 lei |
SKU:
Pink Parfait
Categorii: Bujori - Paeonia, Bujori Lactiflora și Hibrizi
Etichete: Bujori frumosi, bujori rezistenti, bujori superbi
Descriere
Bujori Pink Parfait
Bucură-te de bujori deosebiți la tine în grădină!
Dacă vreodată aș fi întrebată de ce aș alege bujorul Pink Parfait, aș răspunde așa:
- este un bujor cu floare mare, dublă, care se întreține ușor
- nu este pretențios, se poate planta în orice tip de pământ, dacă este bine drenat
- îi place soarele plin, dar și semi-umbra
- se poate planta în partea de sud, vest sau est, cu rezultate excelente de evoluție
- distanța la plantare este necesar a fi de minim 60 – 80 cm
- florile sunt pline, se alternează armonios petalele lungi și scurte
- petalele au un aspect dens, ceea ce le oferă nonșalanța de a se așeza lejer în contextul general al florii
- tulpinile sunt puternice, stau drepte sub greutatea florilor mari
- ”fundalul” de frunze este luxuriant, verdele intens însoțește atât de fain florile acestui bujor
- necesarul de apă este moderat, cu accent pe perioadele de vară sau toamnă, când planta nu mai înflorește, dar are nevoie de atenție
- în lumina soarelui, vârful petalelor crează o iluzie optică superbă de argintiu
- formează muguri laterali, ceea ce prelungește perioada în care te poți bucura de acest bujor
- este potrivit pentru flori tăiate, care stau în vază până la două săptămâni, dacă sunt tăiate din faza de muguri
Sugestie de plantare:
- pe marginea unor alei de-a lungul gazonului
- în grupuri de bujori cu diferite faze de înflorire (timpuriu, în mijloc de sezon, sau târziu)
Notă personală:
- acest bujor spectaculos este creație Klehm, unul dintre cei mai mari și mai renumiți ”crescători” de bujori din toate timpurile. Autoritatea sa în domeniu este recunoscută de toată lumea. Aici, la Gradinaresc.ro este o mare onoare să avem în colecție bujori din portofoliul Carl. G Klehm și a familiei Klehm în general. I-ai văzut pe Angel Cheeks, Bridal Shower, Pillow Talk?
Greutatea la livrare este de 0,5 kg pentru rizomi și 3 kg pentru planta la ghiveci.
Caracteristici pe scurt:
| Culoare: | Roz |
| Parfum: | Mediu spre Puternic |
| Înflorire: | Mijloc spre final de sezon |
| Înălțime la maturitate: | 90 cm |
| Tip floare: | Dublă, Mare |
| Rezistența la boli: | Foarte rezistent |
| Rezistența la îngheț: |
Foarte rezistent, -20°C |
Dacă ți-a plăcut acest bujor, dă click aici pentru a vedea toata colecția de bujori. Poți complimenta grădina ta cu trandafirii pe care ți-i recomandăm cu drag.
Informații suplimentare
| Greutate | Nu se aplică |
|---|---|
| Dimensiuni | Nu se aplică |
| Denumire | Bujori Pink Parfait |
| Greutate la livrare | 0,5 kg pentru rizomi, 3 kg când se livrează la ghiveci |
| Disponibil la | Opțiunea Ghiveci, Opțiunea Rizomi 3/5 ochi |
| Bujor Lactiflora | Da |
| Culoare | Roz |
| Înălțimea la maturitate | 60-90 cm |
| Înflorire | Primăvara târziu, începutul verii |
| Locația de plantare | Semi-umbră, Soare plin |
| Parfum | Mediu-puternic |
| Rezistența la boli | Foarte rezistent |
| Producător | Carl G. Klehm |
| Rezistența la îngheț | Rezistent, până la -20 de grade |
| Rizom la livrare | Cu 3/5 ochi |
| Tip floare | Dublă, Mare, Tip trandafir |
| Dimensiunea florilor | 18 – 20 cm |
| Folosit pentru flori tăiate | Da |
Recenzii (0)
Fii primul care adaugi o recenzie la „Bujori Pink Parfait” Anulează răspunsul
Produse similare
Bujori Diana Parks
97,00 lei – 107,00 leiInterval de prețuri: 97,00 lei până la 107,00 lei
Bujori Diana Parks
Bujorul Diana Parks este un minunat hibrid intersecțional, peren, erbaceu.
Roșul său fermecător îți rămâne în suflet, o dată ce-l vezi.
Livrarea pentru acest bujor * rizomi 3/5 ochi se face în SEPTEMBRIE / OCTOMBRIE 2025. Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
Selectează opțiunile
Acest produs are mai multe variații. Opțiunile pot fi alese în pagina produsului.
Bujori Pietertje Vriend Wagenaar
55,00 lei – 68,00 leiInterval de prețuri: 55,00 lei până la 68,00 lei
Bujori Pietertje Vriend Wagenaar
Bujorul Pietertje Vriend Wagenaar face parte din categoria Lactiflora.
Acest soi de bujor Pietertje Vriend Wagenaar a primit multiple premii la competițiile la care a participat în ultimii ani.
A fost desemnat "Bujorul anului" în anul 2019.
Selectează opțiunile
Acest produs are mai multe variații. Opțiunile pot fi alese în pagina produsului.
Bujori Krinkled White
42,00 lei – 57,00 leiInterval de prețuri: 42,00 lei până la 57,00 lei
Bujori Krinkled White
Bujorul Krinkled White face parte din categoria Lactiflora.
Este un bujor de tradiție, din 1928.
Te invit să urmărești colecția de bujori premiați, aici. Premiile acordate sunt o dovadă incontestabilă a valorii acestor bujori.
Selectează opțiunile
Acest produs are mai multe variații. Opțiunile pot fi alese în pagina produsului.
Bujori Charles White
45,00 lei – 58,00 leiInterval de prețuri: 45,00 lei până la 58,00 lei
Bujori Charles White
Bujorul Charles White face parte din categoria Lactiflora.
Este bujorul pe care îl admiri încontinuu; se livrează rizom cu 3/5 ochi după 25 octombrie și în limita stocului, din primăvară - la ghiveci.
Selectează opțiunile
Acest produs are mai multe variații. Opțiunile pot fi alese în pagina produsului.
Bujori Candy Stripe
110,00 lei – 123,00 leiInterval de prețuri: 110,00 lei până la 123,00 lei
Bujori Candy Stripe
Câte tonuri și nuanțe de roz există? Bujorul Candy Stripe știe răspunsul corect, pentru că le are pe toate.
Acest bujor Candy Stripe face parte din familia Lactiflora.
Selectează opțiunile
Acest produs are mai multe variații. Opțiunile pot fi alese în pagina produsului.
Bujori Buckeye Belle
65,00 lei – 85,00 leiInterval de prețuri: 65,00 lei până la 85,00 lei
Bujori Buckeye Belle
Bujorul „Buckeye Belle” este un hibrid excepțional, care a confirmat la diferite concursuri internaționale, din 2009, 2010.
Culoarea este burgundy-închis, spre ciocolatiu cu staminele galbene, care fac acest bujor special să...zâmbească.
Livrarea pentru acest bujor * rizomi 3/5 ochi se face în SEPTEMBRIE / OCTOMBRIE 2025.
Selectează opțiunile
Acest produs are mai multe variații. Opțiunile pot fi alese în pagina produsului.
Bujori arbustivi Hei Bao (Black Panther)
130,00 lei – 140,00 leiInterval de prețuri: 130,00 lei până la 140,00 lei
Bujori arbustivi Hei Bao
Bujorul arbustiv Hei Bao face parte din familia Paeonia suffruticosa.
Este bujorul pe care vrei să-l ai, cu înflorire la începutul sezonului.
Livrările pentru acest bujor, opțiunea rădăcină cu 2/3 ramuri, se fac începând cu februarie 2024.
Selectează opțiunile
Acest produs are mai multe variații. Opțiunile pot fi alese în pagina produsului.
Bujori arbustivi Ai Li Shi
130,00 lei – 139,00 leiInterval de prețuri: 130,00 lei până la 139,00 lei
Bujor arbustiv Ai Li Shi
Acest bujor Ai Li Shi este un arbustiv. Concret, este o plantă erbacee perenă, asemănătoare arbustului, înaltă până la 1.70 m, uşor de cultivat ca plantă de grădină.Pentru că momentan acest bujor arbustiv nu este pe stoc, vă recomandăm bujorul ITOH Bartzella, care se poate comanda aici.
Selectează opțiunile
Acest produs are mai multe variații. Opțiunile pot fi alese în pagina produsului.













Recenzii
Nu există recenzii până acum.