Bujori Festiva Maxima
95,00 lei – 103,00 leiInterval de prețuri: 95,00 lei până la 103,00 lei
Bujori Festiva Maxima
Unul dintre cei mai iubiți bujori este aici! Bujorul Festiva Maxima este un bujor cu parfum puternic și flori mari.
Te invit să urmărești colecția de bujori premiați, aici. Premiile acordate sunt o dovadă incontestabilă a valorii acestor bujori.
Această varietate de bujori se aduce doar cu precomandă făcută până la 1 septembrie 2025 și se confirmă livrarea până în 15 septembrie 2025. Vă invit să faceți comandă pentru prioritate în gestionarea comenzilor și pentru a fi contactat/ă pentru detaliile de livrare.
Bujori Festiva Maxima
Persoanele care aleg acești bujori, preferă bujorii care:
-
- au culoare albă. Aceștia sunt cu striații roșii, „pierdute” între petale
- au floare mare, dublă
- au parfum intens
- înfloresc devreme către mijloc de sezon
În plus:
- se comportă bine și ca flori tăiate
- dacă se taie floarea în stadiul de bulb, acest bujor poate rezista în buchete sau aranjamente chiar și o săptămână
- este un soi rezistent și viguros
- este de tradiție, fiind un soi vechi
- frunzele sunt de culoare verde intens și își păstrează culoarea până toamna
- are înflorire lungă (7 – 10 zile)
INFO UTILE:
Se plantează în zone însorite.
Distanța la plantare este recomandată ca fiind 60 – 90 cm, pentru ca planta să se poată desfășura în voie.
În general bujorii nu sunt pretențioși. La fel este și cazul lui Festiva Maxima. Udarea nu trebuie să fie excesivă, dar se udă și vara, după ce nu mai sunt flori pe tulpini.
Solul trebuie să fie drenat și fertil. Dacă nu le sunt deranjate rădăcinile, bujorii trăiesc până la 50 de ani.
Greutatea la livrare este de 0,3 kg pentru rizomi și 3 kg pentru planta la ghiveci.
Caracteristici pe scurt:
| Culoare: | Alb cu striații roșii |
| Parfum: | Foarte puternic |
| Înflorire: | Început / Mijlocul sezonului |
| Înălțime la maturitate: | 60-90 cm |
| Tip floare: | Mare, Dublă |
| Rezistența la boli: | Rezistent |
| Rezistența la îngheț: |
Foarte rezistent, -40°C |
Dacă ți-a plăcut acest bujor, dă click aici pentru a vedea toata colecția de bujori. Poți complimenta grădina ta cu trandafirii pe care ți-i recomandăm cu drag.
| Greutate | Nu se aplică |
|---|---|
| Dimensiuni | Nu se aplică |
| Denumire | Bujori Festiva Maxima |
| Culoare | Alb |
| Înflorire | Început spre mijloc de sezon |
| Înălțimea la maturitate | 60-90 cm |
| Tip floare | Dublă, Mare |
| Rizom la livrare | Cu 3/5 ochi |
| Rezistența la boli | Rezistent |
| Rezistența la îngheț | Rezistent |
| Folosit pentru flori tăiate | Da |
| Parfum | Foarte puternic |
| Greutate la livrare | 0,3 kg când se livrează la rizomi, 3 kg când se livrează la ghiveci |
| Disponibil la | Opțiunea Ghiveci, Opțiunea Rizomi 3/5 ochi |













Recenzii
Nu există recenzii până acum.