Magnolia Blue Opal Henry Blue
338,00 lei
Magnolia Blue Opal Henry Blue
Magnolia Blue Opal Henry Blue este magnolia ta rară, premium, în culori deosebite. În plus, are florile mari, care fac un spectacol vizual spectaculos. Chiar și ca plantă tânără, magnolia Blue Opal Henry Blue dezvoltă multe flori.
Livrăm orice tip de magnolie cu precomandă.
Următoarea livrare se va face săptămânile următoare, în limita stocului și cu prioritate la comandare.
Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
Disponibil pentru precomandă
Magnolia Blue Opal Henry Blue
Magnolia Blue Opal Henry Blue este o magnolie acuminata, având ca și particularități înălțimea și rezistența la frig.
Pentru cei mai pretențioși, magnolia Blue Opal Henry Blue este extrem de potrivită. Este un arbust ornamental de foioase drept, de primă mână, care aduce bucurie celor prezenți.
Florile fac propriul lor spectacol: la început, mugurii dispuși vertical sunt de culoare albastru opal (de unde îi vine și numele), ca mai apoi, spre început de vară, florile să se deschidă în galben untos superb cu partea exterioară verzuie. Surpriza vine atunci când florile sunt urmate de ” așa-zise fructe” în formă de conuri care devin roșiatice la final de vară și toamna.
În același timp, mărimea florilor este mare, ajungând la diametrul de 12 cm la maturitate. Florile sunt în formă de cupă iar înflorirea are loc în lunile mai – iunie (spre deosebire de exemplu, de magnolia Black Tulip care are înflorirea timpurie). Frunzele sunt ovate (adică au lățimea cea mai mare în treimea inferioară; în formă de ou), cu aspect strălucitor, de culoare verde închis, ușor „păroase” în partea inferioară. Frunzișul este bogat, luxuriant, oferindu-i magnoliei un aer compact, cochet pentru întreg sezonul.
Înflorirea are loc împreună cu apariția frunzelor. Creșterea magnoliei Blue Opal Henry Blue este lentă.
Fiind un arbust de mărime medie, se pretează excelent în grădinile mici, restrânse și medii. Este de luat în calcul că în timp, magnolia Blue Opal Henry Blue are nevoie de 200 cm în diametru.
Ca și curiozitate, această magnolie provine din Statele Unite.
Solul este recomandat să fie ușor acid, fertil și bine drenat. Se comportă bine la semi-umbră, însă expunerea la soare este bine să fie 60-70% din zi.
Deși această magnolie nu necesită tratament special, are nevoie de udări frecvente (nu excesive) în special până se fixează și apoi în perioadele de secetă. Evitați plantarea care expune această magnolie la curenți reci și uscați.
Greutatea la livrare pentru planta la ghiveci este de 10l, iar înălțimea la livrare este de 80-90 cm (plantă + ghiveci).
Caracteristici pe scurt:
| Culoare: | Albastru, Galben |
| Parfum: | Moderat |
| Înflorire: | Mai, Iunie |
| Înălțime la maturitate: | 300 cm – 500 cm |
| Condiții de lumină: | Soare, Semi-Umbră |
| Rezistența la boli: | Rezistent |
| Rezistența la îngheț: |
-25°C pana la -30°C |
Nu știi ce magnolie să alegi? Te invităm să dai click aici pentru a vedea toată colecția de magnolii spectaculoase și să îți alegi preferata. Poți complimenta grădina ta cu bujorii pe care ți-i recomandăm cu drag.
| Greutate | 4 kg |
|---|---|
| Denumire | MAGNOLIA BLUE OPAL HENRY BLUE |
| Culoare | Albastru, Galben |
| Parfum | Ușor |
| Greutate la livrare | 9 kg |
| Rezistența la boli | Rezistent |
| Rezistența la îngheț | -25°C până la -30°C, Foarte rezistent |
| Înălțimea la maturitate | 300 cm – 500 cm |
| Disponibil la | Opțiunea Ghiveci |
| Tip floare | Mare |
Produse similare
Trandafiri Albertine
Această varietate se livrează cu precomandă începând cu primăvara anului 2026.
Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
<Trandafiri Parfum Royal® semi-arcadă
Trandafiri Parfum Royal® semi-arcadă
Iată-i acum pentru tine pe senzaționalii trandafiri cățărători Parfum Royal®. Simplifică-ți treaba și cumpără trandafiri la ghiveci, gata pregătiți să-i dirijezi spre o arcadă de vis. I-am denumit astfel ”trandafiri semi-arcadă”, pentru că au înălțimea de minim 100 cm.Livrările pentru opțiunile ”LA GHIVECI” se fac începând cu februarie 2025.
Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
Trandafiri Papi Delbard® semi-arcadă
Trandafiri Papi Delbard® semi-arcadă
Iată-i acum pentru tine pe senzaționalii trandafiri cățărători Papi Delbard®. Simplifică treaba, economisește timp și cumpără trandafiri la ghiveci, gata pregătiți să-i dirijezi spre o arcadă de vis.Te bucuri acum de ei, direct din stoc, opțiunea ”la ghiveci”.
Magnolia Honey Tulip
Magnolia Honey Tulip
Magnolia este proclamata varianta de aur a „Lalelei negre”, aceasta este prima floare galbena cu acesta forma. Frunzele sunt mici, verzi, in forma de ou. Infloreste in martie si aprilie. Aroma este uimitoare, florile sunt foarte mari pina la 20 cm in diametru.Livrăm orice tip de magnolie cu precomandă.
Livrarea pentru acest tip de magnolie se face DOAR cu precomandă. Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
Trandafiri japonezi ARIADNE®
Opțiunea ”LA GHIVECI” este în stoc.
Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
Trandafiri Cassiopea®
Trandafiri la ghiveci Girandola®
Trandafiri Pacific Dream®
- miros puternic
- talie mică, se folosesc pentru paturi și borduri
- culoare spectaculoasă






Recenzii
Nu există recenzii până acum.