Trandafiri Roald Dahl® (Ausowlish)
80,00 lei – 100,00 leiInterval de prețuri: 80,00 lei până la 100,00 lei
Trandafiri Roald Dahl® (Ausowlish)
Acești trandafiri excelează la capitolul ”rezistență în fața bolilor” și la capitolul ”înflorire”.
Opțiunea ”la ghiveci” poate fi precomandată cu livrare începând cu luna martie 2026.
Trandafiri Roald Dahl® (Ausowlish)
Iubitorii de trandafiri cu înflorire abundentă au acum o opțiune extraordinară prin trandafirul Roald Dahl®.
Dacă adăgăm și alte caracteristici uimitoare, trandafirul Roald Dahl® face o impresie extraordinară în grădină sau pe terasă.
Iată câteva caracteristici care te pot convinge să iei o decizie asumată de cumpărare:
- poate fi plantat atât în soare plin, cât și la semi-umbră
- preferă spațiile cu semi-umbră
- poate fi plantat în vaze mari, de minim 50 litri
- mugurii sunt de culoare roșu-portocaliu
- arbustul este compact, stufos, cu spini puțini
- se comportă excelent ca floare tăiată în buchete sau în aranjamente florale
- face impresie fantastică, dacă este plantat în straturi
- distanța la plantare este necesar a fi de minim 110 cm, pentru ca planta să aibă suficient spațiu, să se poată dezvolta în voie
Acest trandafir este un soi relativ nou, beneficiind de expertiza de zeci de ani a producătorului David Austin.
Amatorii de curiozități se vor bucura să afle că denumirea acestui trandafir este dată după numele autorului englez Roahl Dahl (a trăit în perioada 1916–1990). Acesta este cunoscut pentru cărțile sale pentru copii („Charlie și fabrica de ciocolată” și „Matilda”), renumite pentru personajele memorabile și umorul întunecat. Și mai fabulos este faptul că trandafirul Roahl Dahl® are această culoare piersicie, având inspirație – cartea de copii ”James și Piersica Uriașă”. La o sută de ani de la nașterea lui Roahl Dahl, cu acordul soției sale Liccy Dahl – David Austin a botezat acest minunat trandafir după numele renumitului scriitor (iată, în 2016).
Planta se livrează la ghiveci și/sau la rădăcină nudă, în funcție de perioada din an și de disponibilitate.
Caracteristici pe scurt:
| Culoare: | Caisă |
| Parfum: | Moderat, De ceai, Fructat |
| Înflorire: | Pe tot parcursul sezonului |
| Înălțime la maturitate: | 90 cm |
| Producător: | David Austin |
| Rezistența la boli: | Foarte rezistent |
| Rezistența la îngheț: |
Foarte rezistent |
Dacă ți-a plăcut acest trandafir, dă click aici pentru a vedea toata colecția de trandafiri.
Poți complimenta grădina ta cu bujorii pe care ți-i recomandăm cu drag.
| Greutate | Nu se aplică |
|---|---|
| Denumire | Trandafiri Roald Dahl® |
| Culoare | Caisă |
| Parfum | De ceai, Fructat, Moderat, Plăcut |
| Greutate la livrare | 0,33 kg pentru rădăcină nudă, 5 kg pentru planta la ghiveci |
| Înflorire | Pe tot parcursul sezonului |
| Trandafir floribunda, cu înflorire repetată | Da |
| Rezistența la boli | Foarte rezistent |
| Rezistența la îngheț | Foarte rezistent |
| Înălțimea la maturitate | Până la 90 cm |
| Producător | David Austin |
| Disponibil la | Opțiunea Ghiveci, Opțiunea Rădăcină nudă |
| Cu spini puțini | Da |






Recenzii
Nu există recenzii până acum.