Bujori arbustivi Rou Fu Rong
115,00 lei – 135,00 leiInterval de prețuri: 115,00 lei până la 135,00 lei
Bujori arbustivi Rou Fu Rong
Bujorii arbustivi Rou Fu Rong au înflorirea spre începutul verii, fapt care îi plasează pe un loc fruntaș în inimile iubitorilor de bujori arbustivi.
Astfel se crează un cadru spectaculos de bujori (arbustivi) cu înflorire consecutivă, astfel încât bucuria înfloririi să dureze cât mai mult.
Această varietate are doar în această săptămână preț promotional. Urmărește categoria ”Selecția săptămânii” să descoperi care sunt varietățile selectate.
Bujori arbustivi Rou Fu Rong
Haideți să urmărim împreună care sunt caracteristicile bujorilor Rou Fu Rong pentru a lua o decizie corectă pentru tine și grădina ta:
Bujorii arbustivi sunt unele dintre cele mai frumoase plante dintr-o grădină. Numele în engleză pentru acest arbustiv este Pink Water-lily (”Nufăr roz”) și este inspirat din aspectul său regal.
Caracteristicile sale sunt:
- dimensiunea florii ajunge chiar și la 20 cm în diametru, atunci când ajunge la maturitate. Dacă urmărești să ai doar flori mari la tine în grădină, bujorii arbustivi Rou Fu Rong sunt o alegere super-inspirată.
- florile sunt uriașe, semi-duble, structura petalelor este ondulată, drăguț încrețită
- frunzele sunt de culoare verde intens superb
- tulpinile sunt rezistente, având așezarea atât pe lateral, cât și pe vertical
- au o înflorire ABUNDENTĂ
- înfloresc chiar și la început de vară
- preferă soarele și se dezvoltă armonios în prezența lui
- structura arbustului este dreaptă, ramificată și robustă, ideală pentru un aspect cochet al unei grădini îngrijite
- parfumul este moderat, plăcut
Pentru succes garantat, asigură-te că respecți minimele criterii de îngrijire.
Ghidul de plantare poate fi consultat aici.
Întreținerea presupune atenția spre câteva aspecte:
- această varietate preferă soarele
- are nevoie de 1.5 metri în diametru pentru a se putea dezvolta armonios
- nu se mută deloc în primii 5 ani de viață, pentru a nu-i deranja rădăcinile
- udare moderată (binențeles și pe parcursul verii, dacă pămăntul este uscat)
- pământul trebuie să fie fertil și afânat
- se protejează pe timpul iernii în primii ani de viață, pentru un plus de siguranță
Greutatea la livrare este de 0,5 kg pentru rădăcina cu 2-3 ramuri și 3 kg pentru planta la ghiveci.
Caracteristici pe scurt:
| Culoare: | Roz |
| Dimensiune material săditor: | 2-3 ramuri |
| Înflorire: | Mijloc spre final de sezon |
| Înălțime la maturitate: | Până la 100-150 cm |
| Dimensiune floare: | 15-20 cm |
| Rezistența la boli: | Foarte rezistent |
| Rezistența la ingheț: |
Foarte rezistent, -34 grade |
Dacă ți-a plăcut acest bujor, dă click aici pentru a vedea toata colecția de bujori. Poți complimenta grădina ta cu trandafirii pe care ți-i recomandăm cu drag.
| Greutate | 1 kg |
|---|---|
| Dimensiuni | 25 × 25 × 25 cm |
| Denumire | Bujori arbustivi Rou Fu Rong |
| Culoare | Roz |
| Înflorire | Primăvara târziu, începutul verii |
| Dimensiune material saditor | 2-3 ramuri |
| Rezistența la boli | Foarte rezistent |
| Înălțimea la maturitate | Până la 100-150 cm |
| Greutate la livrare | 0,5 kg pentru planta la rădăcină cu 2/3 ramuri, 3 kg când se livrează la ghiveci |
| Rezistența la îngheț | Foarte rezistent |
| Dimensiunea florilor | 15-20 cm |
| Disponibil la | Opțiunea Ghiveci, Opțiunea Rădăcină cu 2/3 ramuri |
Produse similare
Bujori arbustivi Luo Yang Hong (Luoyang Red)
Bujori Cuckoo’s Nest
Bujori Coral Charm
Opțiunea de bulbi cu 3/5 ochi se poate comanda acum, iar livrarea se va face în septembrie/octombrie 2025.
Această varietate are doar în această săptămână preț promotional. Urmărește categoria ”Selecția săptămânii” să descoperi care sunt varietățile selectate.
Bujori Buckeye Belle
Livrarea pentru acest bujor * rizomi 3/5 ochi se face în SEPTEMBRIE / OCTOMBRIE 2025.
Bujori Athena
Această varietate are doar în această săptămână preț promotional. Urmărește categoria ”Selecția săptămânii” să descoperi care sunt varietățile selectate.
Bujori arbustivi Hei Bao (Black Panther)
Livrările pentru acest bujor, opțiunea rădăcină cu 2/3 ramuri, se fac începând cu februarie 2024.
Bujori arbustivi Hua Wang (Kao)
Livrarea pentru acest bujor arbustiv este oprită momentan. Vom reveni cu informații când va reapărea în stoc.Te așteptăm și pe comenzi@gradinaresc.ro sau 0738 647 458.
Bujori arbustivi Ai Li Shi
Bujor arbustiv Ai Li Shi
Acest bujor Ai Li Shi este un arbustiv. Concret, este o plantă erbacee perenă, asemănătoare arbustului, înaltă până la 1.70 m, uşor de cultivat ca plantă de grădină.















Recenzii
Nu există recenzii până acum.